rtük

bir üst kurul. tv8 denen kanal bu kurulun gazabından korkusundan olacak turist ömer serilerinde bile bazı sahnelere sansür uygulamıştır.
ben bilmem eşim bilir adlı yarışma programında dansöz oynatılıp, göğüslerine para yapıştırıldığı gerekçesiyle kanal d ye 200 bin lira para cezası veren kuruluş.

gerekçe de çocuk ve genç kitlenin olumsuz etkilenebileceğiymiş.

görüntüler şurada;
http://tinyurl.com/9axcfzl

hani çok saçma bir oyun olmuş bu ondan ceza kestik deseler tamamen aynı fikirde olacağım ama çocuk ve gençlerin etkilenmesi denince ben de onu saçma buldum.
muck isimli dizinin fragmanindaki dans sahneleri sebebi ile show tv’ye 391 bin lira ceza kesen kurum. ulkenin kara lekesidir bu kurum, acilen kurumun kapatilmasi $art olmu$tur. bu ne ya, dans sahnesi icin 391 bin lira ceza ne alo?
öyle bir duruma yol açıyor ki artık anlamış değilim tvde sigara alkol küfür yasak ama milletin karısına kızına yan bakmayı geçin yengesiyle ilişkiye girmesini veya birine tecavüz etmesini oda olmadı öpüşme sevişme sahnelerini öyle bir yayınlıyor ki alkol, sigara, küfür yasak ama bunlar serbest !
rtükten bir ilk daha.
’’sezen aksu’nun "yak bir sigara" şarkısına çektiği klibe ceza geldi.
klip, 4207 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunun 3.maddesinin 6.fıkrasına göre sigara içilmesini özendiren sahneler için uyarı cezası aldı.uyarı cezasıyla yetinmeyen kurul, para cezası da verdi. görsel yayın yoluyla yapılan ihlal kapsamında klibe bin tl’den 5 bin tl’ye, klibi yayınlayan kuruluşa 50 bin tl’den 100 bin tl’ye kadar para cezası verilmesi uygun bulundu. para cezası,rtük üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.’’

yak bir sigara şarkısına başka nasıl klip çekilebilir,daha neler göreceğiz tanrı bilir.
türk malı isimli diziyi "bozuk turkce" kullanmalari sebebi ile uyaran kurum. yavrucum, sen kaldirsana o diziyi hepten, yasaklasana. turk insaninin akli dengesini ve psikolojisini bu sayede muhafaza etsene, ne diye bozuk dile takiliyorsun?
benim ne izleyip ne izleyemeyecegime hangi kurumun yahut hangi bireyin vermi$ oldugu yetkiye dayanarak karar veriyor, verebiliyor anlami$ degilim. benim elimde televizyon kumandasi oldugu surece ve bu kumanda da cali$an kalem piller oldugu surece, ne izleyip ne izlemeyecegime ben karar verir, tv izlemek gibi en basit haklarimdan birisini kullanir ve diledigim kanali izler, bana zarar verdigini du$undugum program esnasinda da kanal degi$tirebilirim, var boyle yeteneklerim.

senin de var, onun da var, eminim herkesin de var.

o zaman beni, seni, onu devlet eli ile embesil yerine koymak neden? bu kurul kime kar$i kimi koruyor allaha$kina? bir programi istemedigim taktirde izlememek gibi bir hurriyetim var, tipki istedigim taktirde izleyebilmek hurriyetim oldugu gibi. biraksaniza hurriyetlerimi alabildigince kullanayim, benim yerime karar vermekten vazgecsenize artik siz?

$a$irtici olabilir sizler icin ama salak degilim ben, cahil hic degilim. uzak dursaniza hayatimdan, karar verme a$amalarimdan?
0 /