ramazan

ay takviminin dokuzuncu ayı, üç aylar adı verilen ve İslam dinine göre kutsal sayılan ayların sonuncusu, oruç ayı.
Paganların Güneşe Tapma merasimi olarak uyguladıkları bir dini ritüel zamanla Sümerler, Akadlar, Mısırlılar, Yahudiler ve son olarak da İslam'a uyarlanmıştır.
Baz alındığı takvim yılda 4 gün hata yapan hicri takvim ile baz alındığı saatler güneşin doğma ve batma saatleridir.
Bu ritüelin Hz. Muhammed'in etkilendiği Sümer Mitolojisi ve harmanladığı Tevrat'dan aldığı ve geliştirdiğini söylemek hata olmaz.
Bu sene (2017) için 26 mayıs cuma akşamı başlayacak olan,müslümanlarca kutsal kabul edilen ay.

kendisinden maksimum verimi almak için oruç tutmak gibi ibadetler ve içki-kumar gibi dinen yanlış kabul edilen davranışların terkinin yanısıra;yalan,dolan,riya,hile hurda gibi topluma bakan gayri ahlaki davranışların da terki elzemdir.

şimdiden hayırlı ramazanlar.
Ramazan gelince aklıma her zaman "Nerdeee o eski zamanlar..." diye hayıflanan büyüklerim aklıma gelir. Ramazan dini boyutu yönünden bakıldığında oruç,ibadet açın halinden anlamak gibi anlamlar yanında daha derindir. Vücudumuzda bulunan nörotransmitter madde olan "Dopamin" yani haz, günlük hayatta severek yaptığımız veya içtiğimiz şeylerin insana keyif verdiği zaman salgılanan maddedir.

Bir alışkanlıktan kurtulmak için 21 gün geçmesi gerekir ve bu noktasından sonra artık o eski alışkanlığınızdan bir nebze kurtulmuş olursunuz. Dini boyutu yanında asıl amacın dopamin reseptörlerinin onarılması için yapılabilir. Her şeye dini boyutta bakmak yerine dinin nasıl insan üzerinde etki bıraktığına da bakmalıyız.
Çarşı pazarda özellikle meyve sebze fiyatlarının düşmemesinin bir nedeni olarak gördüğüm aydır. Aynı zamanda bir erkek adıdır.
bir uydurmanın sonuna gelmeye bir hafta kaldi. sagliga zararli oldugu modern tıp tarafindan defalarca kanitlanmis bir olaydır oruc tutmak. milletin agiz kokusunu cekip midemin bulanmasi ve kusma noktasina gelmem paha bicilemez. sadece guzel kizlarin agiz kokusu midemi bulandirmiyor. gerisi kusturuyor beni
2016 icin olan bu hayirli ayin ilk sahuru yarin gece yani pazar gecesini pazartesiye baglayan saatlerde yapilacak ve ramazan start alacak.
0 /