ramazan bayramı

nedense insanoglu ( yada turk insanina has olabilir) eski bayramlari arama gibi bir ozelligi var. tamam seksen doksan yasimdaki nenem bu konuda yakinabilir. o zamanin gencleri yada insanlari bir baskadir. ama artik gunumuzde bayramlarin bir tuketim cilginligi ve tatil havasindan baska ne gibi bir ozelligi var ki. hatta simdiki cocuklar bile menfaatci para yada seker icin sizin yaniza geliyor.eeee gunumuzun geregi bu olsa gerek..
zamlardan onceki ilk bayram.otoyollar, kopruler, otobusler ve diger toplu ula$im araclari bu uc gun icerisinde belediyece ucretsiz yapilir.bayram biter toplu ta$ma ucretlerine, otoyollara ve kopru geci$ ucretlerine zam yapilir.bayram cocuguna bayramda $eker verip bayram bitince cikolara olarak iade almak gibi bir $ey bu.
bir ay gunduzleri bir $ey yemeden durmu$ bunye icin patlayana kadar baklava ve turevlerini yeme ve aksam vakti mide sancisi cekme gunleridir bunlar.
iki hafta kadar bir süre sonra ulaşacağımız dini bayramdır. ramazan boyunca sabırla oruc tutmuş insanlara bir hediye olarak bu bayram layık görülmüştür.
türkler anadolu’ya geldikten sonra’ şeker bayramı’ adını almış olduu söylense de ’şeker’ kelimesi farsça bir kelimedir.ingilizceye ve diğer batı dillerine sami dillerinden geçmiş. dolayısıyla türklerin anadoluya gelmesi ile bir ilgisi yok. ’niçin ve ne zaman, kim şeker bayramı demiş de bu adı almış?’ diye bir soru sorulmasının mantıksız karşılanmaması gereken bayram.
bu sene bir garip geçmiştir nezdimde. sanki hiç bayram dahilinde değilmiş gibi falan.
bu sene bayramin ba$ladigi gunden bugune gecen zamandaki can kaybi bilancosu 98 ki$i. bayramla$maya giden 98 ki$i trafik kazalarinda can veriyor ve biz hala medeniyiz diyoruz, cok superiz diyoruz, bolgemizde lideriz diyoruz. terorun aldigi canlar, kendi elimizle kendimizden aldigimiz canlarin sayisi yaninda cok sonuk kaliyor. kendi kendimizin azili katilleriyiz, teroristleriyiz.
bu sene eve şeker almadığımız bayramdı. sanki almadığımızı biliyorlarmış gibi kimse de gelmedi. ya da biz evde olmadığımız için gelip bulamamışlardır.
0 /