playstation türkiye

Fahiş oyun fiyatları sebebiyle PlayStation Türkiye'yi Ticaret Bakanlığı'na şikayet eden oyuncuların tepkisi sonuç verdi.

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı, "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği" kapsamında Sony Eurasia Pazarlama A.Ş hakkında soruşturma başlattı.

Ticaret Bakanlığı, Sony Euroasia'dan şu bilgileri istedi:

- Fiyat artışlarının nedeni
- Euro'ya endeksli ürünlerin diğer Avrupa ülkelerinde hangi fiyatla satıldığı ve bu fiyatlar ile maliyet unsurlarının Türkiye piyasasıyla paralellik gösterip göstermediğine dair detaylı bilgi
- Döviz endeksli fiyat politikanız çerçevesinde ürünlerin fiyatlarını arttırırken, döviz düştükten sonra fiyatların neden indirilmediği hakkında bilgi
- Bu maddelere ek olarak 7 maddede daha mali politikalarla ilgili bilgi isteniyor.

Yıllardır oyun dünyasıyla iç içeyim. İlk kez fahiş fiyatlar konusunda ticaret bakanlığının olaya dahil olduğunu görüyorum... umarım gerekli adımlar atılır.

Olaya uzak olanlar için de bilgilendirme yapayım.
An itibariyle ülkemizde standart sürüm bir 3a oyunun fiyatı 469tl. Evet yanlış duymadınız 469tl.
Rekabet Kurumu, Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.'ye bayilerinin sattığı ürünlerin yeniden satış fiyatını belirleyerek 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda 2.346.618,62 TL idari para cezası kesti.

Bu kadar kısa sürede sonuçlanması mucize gibi bir şey.
Sırf oyun fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ne Playstation ne de XBOX vs almamaktayım. Bu fiyat işine bir çözüm bulamadıkları sürece Türkiye'de satışları çok olumsuz etkilenecektir.
325'tl'ye kadar fiyatların düştüğünü gözlemlesekte hala oyun fiyatlarının aşırı pahalı olduğunu düşünenlerdenim. Hani oyun konsolunun fiyatının normal olduğunu bile düşünsel Abd'de kara cuma'da 200 dolara hem spider man hem ps4 satıyorlardı. playstation tamir servisi 'nden tüm oyunları oyun kırdırarak da ulaşabilirsiniz.
Oyun fiyatları her zaman pahalıydı. Şimdi daha da pahalı. Gün geçtikçe aradaki fark açılıyor. Daha 2 yıl önce ps exclusive bir oyunun çıkış fiyatı 189 tl idi.

Şimdi bu fiyat oldu 469 tl. Yani öyle 3-5 kuruşluk bir artıştan bahsetmiyoruz. Ülkenin alım gücü ortada. Üstüne yetmezmiş gibi kutulu oyunlardan lüks tüketim vergisi alınıyor... ülke olarak ekonomik problemler yaşıyoruz ama devletin bir şekilde olaya el atması şart. Tabii 20 yıldır yapmadıkları şeyi, şimdi mi yapacaklar orası ayrı.

Oyun fiyatlarının savunulacak bir tarafı yok kabul ediyorum ama dijital oyunlarda çok büyük indirimler oluyor. Mesela geçen çarşamba titanfall 2 'yi 20 liraya aldım. Neredeyse bedava. Ondan önce battlefield 1 20lira olmuştu. Pek çok oyun indirime giriyor. En son god of war ve detroiti aldım. Eğer oyunları çıkışında oynamak gibi alışkanlığınız yoksa indirimler gayet kabul edilir seviyede.