patates püresi

3-4 adet orta boy patates alınır.patatesler yıkanıp soyulduktan sonra 2ye bölünerek haşlanır der tarifler ama ben yıkanıp direk haşlanmasını ve sonra soyulup kesilmesini öneririm lezzet için. ardından haşlanan patates rendelenir ya da ezilir.
bir tencerenin içinde (ki teflon tercih edilebiniz) bir kaşık tereyağ ve birazcık sıvı yag kızdırılıp içine rendelenen patatesler aktarılarak belli bir kıvama gelecek şekilde karıştırılır. kıvama gelmekten kasıt karıştırdıgınız zaman hamur gibi birbirine kaynaşık hale gelmesidir. bu aşamadan sonra bir tatlı kaşığı (isteğe göre arttırılabilinir) tuz, biraz karabiber be bir bardak soguk süt eklenerek karıstırılır. kıvama geldiğinde bir kac dakika kısık ateşte puf puf diye ses çıkararak kabarcıklar oluşturması beklenir. artık püre hazırdır. istege göre bu aşmada içine kaşar da rendelenerek lezzeti arttırılabilinir.
tam pürüzsüzlük elde edilmek için el blenderı önerilir.
isteğe göre yumurta da kırılabilir içine.şahsen benim gibi yumurtaya karşı mesafeli duran biri bile patates püresiyle birlikte geldiğinde reddedemiyor.
kaşıbeyaz A gittim, rakı yanında patates püresi yedim, birlikte gittiğim kişi sıralı ete abandıkça ben patates püresi soylemeye devam ettim. Oylesine guzeldir benim için.