overclock

bilgisayarin cpu ve gpusunu normal hizindan daha yuksek devirlerde calistirma islemi. yapilirken dikkat edilmesi gereken iki unsur;
1) islemcilerin sogutulmasi
2) veri yolu hizinin kontrolu olmak zorundadir.
cpu overclock edilirken pci ve agp portlarinin veri yolu hizlarinin limit asimina ugramamasi gerekmektedir.sistem veriyolu hyzynyn 66 MHz oldu?unu dü?ünürseniz, AGP çarpanyn 1/1; PCI çarpanynyn ise 1/2 olmasy gereklidir. Ya da, sistem veri yolu 133 mhz ise, AGP çarpanynyn 1/2 ; PCI çarpanynyn ise 1/4 olmasy gereklidir. Mantyk ?u: sistem veriyolu hyzyny (FSB) arttyryyorken, di?er bile?enlerin de hyzyny sabit tutmak gerekir. pci portunun hyzy max. 39-40 mhz olmaly, agp ise yeni ekran kartlarynda 89 mhz’e kadar calysabylmekdedyr ama eger eski bir ekran kartynyz varsa bu hyzda calysmayy reddedebilir.
işin detayına inildiğinde çok daha komplike olan bir olaydır, sadece overclock edeceğimiz parçaların değil komple sistemin niteliklerine göre potansiyelinin tavana fırlayabileceği veya yerlerde sürünebileceği bir durumdur.

örnek vermek gerekirse; harika oc potansiyeli olan bir işlemci, sağlam chipsete sahip kaliteli kompenentlerle donatılmış bir anakart, yüksek mhzlere rahatlıkla çıkabilen bir belleğe sahip bir sisteme kötü bir psu takıldığında o sistem bırakın overclock edilmeyi, default hızında bile tam stabil çalışmayabilir. overclock bir takım oyunudur, soğutmasından tutun parça uyumlarına kompenent kalitesine kadar her şey önemlidir. ekran kartı,işlemci,bellek gibi donanımlara uygulanabilir.
overclock türkçede tam karşılığını birebir bulamasada en uygun hız aşımı-hız aşırtma gibi terimlerle ifade edilmektedir.biz kısaca overclock’a bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz.
sanki ucuza daha iyi bir performans elde ediliyo gibi görünsede aslında kazın ayağının öyle olmadığı durumdur. diyelim ki bir işlemciyi overclock ettik. unutmamak gerekirdi onun stabil çalışması için soğutma ve güç tüketimi konusunda ciddi harcamalar yapılması gerekecektir. yeni bir güç kaynağı ve overclock’lu kullanım için ödenecek ekstra maliyet de cabasıdır.

overclock ucuza peformansı tavan yaptırmak içinb çekilecek çile değildir. overclock bir hobidir, zevktir.
en iyi overclock için amd anthlon 1700 örnektir zira harika bir işlemden sonra 2500 gibii çalışmaktadır.
genelde bilgisayar dünyasında kullanılan ve bilgisayar parçalarının herhangi birinin hız aşırtılarak standartın üzerinde çalışmaya zorlanmasıdır. en çok hız aşırtmaya maruz kalanlar işlemci, hafıza ve ekran kartıdır. türkçesi hız aşırtmak ama türkçe para etmiyor.
e$egin amina su kacirilan durumlarda bilgisayar kasasi uzerinde yagda yumurta yapabilmek cok olasidir. ehil ki$iler tarafindan yapilmayan overclock i$lemleri, kasadan gelen yanik kokulari ile birlikte acilacak olan masraflar demek olur ki hic degmez hic. pa$a pa$a eldeki imkanlari kullanin, cihazi zorlamayin. bir i$lemci ucuz bi$i diil.