oruç

ramazan ayinda 30 gun boyunca dini kurallara gore yemek yemek konusunda getirilen sinirlama.bilimsel acidan bunyeye deh$et faydali oldugu kanitlanmi$tir defalarca..
sadece yemek yemekten degil cinsel munasebetten de imsak vakti ile iftar vakti arasinda uzak durulan,insanin nefsini egitmesi ve ac kalanlari gercekten anlayabilmesi icin sart kosulmus olan islamin sartlarindan bir tanesi.
mutlaka butun ibadet sekillerinin bir mantigi var ve hepsinin de kisiye kazandirdigi degisik ozelligi var,ama benim icin nedense en mantikli ve huzur verici olan ibadettir.
gazi universitesi’nde tutmadiginizin anlasilmasi halinde dayak yemenize sebebiyet verecek dini hede.
su icilse, yemek yense, bir de sigara icilebilse ve bozulmasa diye du$undugum ibadet turu.ama biliyorum ki bu konuda yalniz degilim.
#122317
muazzam bişey! milyonlarca insan, birbirinden habersizce, aynı anda (ben de biliyom yerel saat zımbırtısını, bozmayın şimdi) yemek yiyor ve aynı anda yemeği bırakıyor. askerde bile yok böyle bişey. 10 kişiden biri illa bir kıllık yapar, ama konu oruç olunca milyonlarca insanın sıkılmadan, üfleyip püflemeden emredilenleri yapması muazzam, mütiş bişey! üstelik bir zorunluluk da yok! yapmayana kimse niye yapmıyosun diyemez.

bilmeyene, anlamayana garip gelir bütün bunlar. elki de malca geliyordur, gün boyu aç kalmak, sevişememek, sigara içememek... ama iftar olmasına bi 5 dakka yok mu? o 5 dakika yok mu... yemek önünde, karnın aç ama yiyemiyosun! seni engelleyecek gözle görünür hehangi birşey yok ama bekliyorsun... işte bu mütiş bişeydir. mütiş ötesidir...
oruç insanların nefislerini terbiyesi içindir.
benim nefsim terbiyeli terbiyesiz olanlar tutsun ve nefislerini terbiye etsinler.
oruç, insanın nefsiyle olan mücadelesidir. sadece aç kalınmaz, her türlü nefisle alakalı dürtü bastırılır. aç insanın hali anlaşılır, vücudumuz için de doğru yapıldığında yararlıdır. fakat, oruç tutarken ağzından küfürü eksik etmeyen, yolda gördüğü her kızla ilgili attığı her adımda 1500 tane fantezi kuran, sahurda ve iftarda aç insanın halini anlaması gerektiği halde normalde yiyeceği yemeğin 3 katı kadar masrafla yapılmış geniş sofrasında yemeğini yiyen, dolayısıyla aç insanı anlamayan, kısa sürede çok yemek yediği için hazımsızlık ve reflü gibi sorunlar yaşayan insanlar tarafından anlamsız kılınmıştır. aynı zamanda tutmayana kötü gözle bakılır, hatta dövülür. inandıklarını sandıkları herşeyle iyice ters düşülür..
insanların "dayanamıyorum" , "zor geliyo" vs. diyerek kendilerini kandırdıkları aslında hiç bir zorlu olmayan ve vücuda faydaları saymakla bitmeyecek olan ibadet... manevi yanı ise bambaşkadır.
inananlar için manevi yönünün değerli olduğu su götürmez,ancak her ne kadar müslüman doktorlarca aksinin ispatı için tıbbın temel ilkeleri alt üste edilse bile, vücudu çok yıpratıcı ve sağlığa çok zararlı olduğu kesin ibadet biçimi.
0 /