oruç tutmak

orucun getirdigi sinirlamalara uyup ona gore hareket etmek.yani adi gecen baslikta da belirtildigi gibi 30 gun boyunca belli saatler arasinda yemek yemeye sadik kalmak.
sahurdan iftara kadar ne yemek yemek ne bisey icmek. gunumuzde yasam tarzi ve kosullar olarak bakarsak gercekten insan sagligina zararli biyolojisine aykiri bir ’dinsel’ aktivitedir. ibadet diyenleri de vardir yarisindan fazlasi bayramdan sonra goturur rakilari kavunlari. iftarda sigara icer mesela oysa sizin dininize gore sigara da gunah degil midir a zeki musluman. kac yuzyil oncenin kurallarinin bir restorasyona ihtiyaci yok mudur iyilik artik dunyaya yetmez mi olmustur bilmiyorum. diger bir yandan tabii ki herkes ozgurdur ve inanclara her sekilde saygi duymak gerekir gidip de adamlarin onlerinde yemek yiyerek acliklarini tahrik etmeye gerek yoktur. ’gunaha girersiniz’ diye demiyorum tabii ki ama benim ve belki birkac kisinin daha da inanclarinin saygiya ihtiyaci oldugunu dusunuyorum esenlikle efendim.
her seye ragmen oruc tutmak.

ramazan ayi geldiginde bircok tartisma yol alir gider. yok efendim oruclunun karsisinda oruc tutmayan yeyip icmeli midir? bu tarz sorularin yine bu tarz yanitlari mevcut ki; yerse kendi ayibidir; yemezse kendi yuceligi.

tamamen zirvadir. burada ne ayip ne de yucelik vardir. oruc tutmayan insan inanclari baglaminda oruc tutmaz ve bu onun en dogal hakkidir -ozgurluk. oruc tutan insan ise zaten bunu goze almis olarak yola cikar. tum gun uyuyup, elini kolunu hareket ettirmeden gecirilen bir gunun sonunda iftar yapmanin hicbir mantigi yoktur. onemli olan oruc tutarken, ki buna nefs hakimiyeti deniyorsa, kisinin hayatina aynen devam etmesidir. yemek yiyenler de yemeyenler de cevresindeyken yemek yemeden durmayi basariyorsa ibadet adi altinda yaptigi amacina ulasacaktir.
"sahurdan iftara kadar ne yemek yemek ne bisey icmek" orucu yalnızca bu cümle ile tanımlamak, bu kadar dar bir kalıba sokmak doğru değil, her ibadet gibi oruç ibadeti de nice hikmetler barındırmaktadır, öncelikle nefs terbiyesidir, nefsani isteklere dur diyebilmektir, iradeyi muhafaza edebilmektir, doymayan nefsimize açlığı, ve diğer zevklerden mahrum kalmayı öğretebilmektir, en önemlisi dinimiz olan islamın şartlarından biridir, ve dolayısıyla allah’a yakınlaşmaktır, inananların iç huzuruna vesiledir. islam sadece bir asrın insanlarına inmiş bir din değildir, allah "size din olarak islamı seçtim" buyurmuştur, akabinde islam peygamberinden sonra ne başka bir peygamber gelmiştir ne de başka bir kitap indirilmiştir, incil,tevrat gibi tahrif edilmemesi de o’nun mucizesidir. restorasyona ihtiyacı olan islam değil, onu hakkıyla algılayamayan ve her daim gericilik yaftasıyla sıfatlayan zihniyettir,dillerinden özgürlük ve inanca saygı sloganlarını düşürmeyen, fakat her fırsatta islama çamur atmaya çalışan örümcek beyinlilerdir.yazık ki çağı kurana uydurmak gerekirken, ne çelişkidir ki kuran çağa uydurulmaya çalışılıyor.
sigara sizin dininize göre günah değil midir ’e cevap: sigara içme konusunda muhtelif görüşler mevcuttur, ama yaygın kanaat hakkında haram ya da helal hükmü bulunmayan bir şeyin helal sayılmasıdır.
huzur verici bir eylemdir, hem bunyeyi rahatlatir hem psikolojiyi hem de ruhu. her $ekilde oneririm. ayrica oruc tutmak icin dindar olmaya da gerek yoktur, bedenin ve psikolojin icin de tutabilirsin orucu.
normal günlerde benim gibi 10 litreden aşağı su tüketmeyen bünyelerin bu sıcak yaz günlerinde tutacağı orucun combo, süper shoot, fatality, ölünce artı 1 can, bonus + 1000 rep olarak değerlendirileceği kanısındayım. yarın şahsım adına "pilot oruç" uygulaması başlatacağım. işten eve sürünerek akip de gitsem yarın o orucu tutacağım. ertesi günkü gelişmeler için "bilgi sözlük sevgili günlük servisi" nden bilgi alabilirsiniz.
aç kalmaktan fazlasıdır aslında, çok daha fazlası...
iş yerinde, hemen yanı başında su içen, birşeyler atıştıranlar için kötü düşünmemektir.
iftar çadırına gelip daha ezan okunmadan yemeğini yiyip gidene saygıda kusur etmemektir.
birlikte takıldığın arkadaşın yiyip içtikten sonra, birlikte iftar edebilmektir.
sadece mideni değil, öfkeni, kibrini, heveslerini de durdurabileceğini bilmektir.
aslında ne kadar çok şeye sahip olduğunu bilmektir. aslında ne kadar aciz olduğunu bilmektir.

yıllar sonra ilk kez başardığım eylem. "lan kesin ben unutur bozarım" düşüncesiyle gördüğüm rüyamda kendime ziyafet çekip karnımı doyurduğumdan çok rahat geçiyor. diyecem inanmayın tabi. geberiyorum susuzluktan sinir stres had(t) safhada.
her yıl olduğu gibi yine bir aylığına ateist olduğum için vicdanım rahat. şimdi müslüman olup tutmasaydım çok azap çekerdim. ama ateistim şu günden itibaren. müslümanlık ne güzel. ne olursan ol sonra yine gel...
0 /