opendns

bedava dns servisi. pek bi işe yaradığını söyleyemem ama şu sıralar yasaklı olan youtube’a girebilmemize yardımcı oluyor.

yararlanabilmek içün
dns sunucusu değerini 208.67.222.222
diğer dns değerini de 208.67.220.220 olarak değiştirmek gerekiyor.

http://www.opendns.com
son iki gundur pek cok siteye giri$i engelleyen sistem. oysa biz bunu eri$ime engelli sitelere girmek icin kullaniyoruz, google’a bile girmemizi engellesin diye degil.
bunlar 4.2.2.2 ve 4.2.2.4 olarak tercih edildiğinde pek yaralı olup, youtube ve diğer sitelere girme yolu açılırken, olası msn oturum açamama,düşme sıkıntılarıda bir nebze azalır. afiyet olsun efendim.
tum gun boyunca internette genel bir yava$lik oldugunu du$undurten sistem. kafayi yedim sabahtan bu yana, opendns i iptal edeyim dedim $ak diye duzeldi bir anda internet hizi. vay arkada$.

edit: opendns ile alakasi yokmu$.
ozellikle $u son bir kac gunluk zaman dilimi icerisinde ttnet in dns’lerinden cok daha hizli oldugunu hic cekinmeksizin soyleyebilirim.
son 1 haftadir feci sorunlu, her siteyi ancak iki kere tiklamamda acabiliyorum ama ttnet dns lerine donuyorum cillop. ne zaman duzelir allah bilir.
son bir kac saattir saniyelik kesintiler ya$atmaktadir kullanicilarina. saniyelik de olsa onemli tabi.

edit: opendns ile alakali degilmi$ saniyelik kesintiler, ya bizzat kendi baglantimla alakali ya da sozluk baglantisi ile alakali. net bilemedim $imdi.
ücretsiz alan adı sistemi servisidir. kullanıcılar otomatik dns adresi bölümüne opendns’nin kendi dns adreslerini yazarak kapatılmış internet sitelerine girilmesine olanak sağlar.
az once teknik bir aksakliga ugradi ancak bir kac dakika icerisinde duzeldi.

yine ba$bakan mudahale etti sandim bir $eylere. kaderde ba$bakanin gunahini almak da varmi$.
alternatif dns’lerin en stabil olarak calisip hem de en hizlisidir kesinlikle. hangi dns’i denediysem yakinina bile yakla$acak bir performans elde edemedim.
0 /