olası abd kuzey kore savaşı

son donemde çığlıkları fazlaca ortaya cikan olasi savas.

kim jong un'un psikopatligina baktigimiz zaman, trump'in de elinde olan gucu ortaya sürdügü zaman cok da olasilik disi bir savas degil bu. kim jong un efendi gaum adasindaki amerikan uslerini bombalama tehditini savururken trump isimli emlak milyarderi de kuzey kore icin "hicbir insanin sahit olmadigi bir ofke ve gazapla karsilasacaklar" tehdidinde bulunuyor. hal boyle olunca ve her iki ulkenin de nukleer silahlarinin oldugu gozonunde bulundurulunca tum dunya adina korkulacak bir savas olur bu.

ha kim kazanir dersen, amerika elbet. kuzey kore'nin elindeki teknoloji amerika'ya istinaden bir hayli geri. kuzey kore'nin tek bir nukleer fuzeyi havalandirmasi demek, haritadan silinmeyi goze almasi demektir ki kim jong un un psikopatligi dusunulunce cok da uzak bir ihtimal degil.
kim jong un efendi gaum adasina fuze saldirisi planini onaylamis ancak karar vermeden once amerika'nin hareketlerini gozleyecekmis. amerika'nin yaptigi aciklamaya gore kuzey kore'nin yollayacagi herhangi bir fuze dakikalar icerisinde tespit edilip derhal imha edilebilirmis. ancak bunun bir savas sebebi olacagini da eklediler aciklamalarinda.
her gecen gun daha da yaklasan tehlike.

kuzey kore gectigimiz gunlerde yeni bir fuze firlatti, ustelik japonya uzerinden gecti fuze. hatta japonya hukumeti kuzey japonya'da yasayanlari "fuzenin kuzeyi vurabilecegini" belirterek uyardi ama kendi hava sahasindan gecen fuzeye de mudahale etmedi. muhtemelen kuzey kore ile cok da ters dusmemek icin yapmadi bunu.

bakalim bu gerilimler nelere gebe.
bize oy verirseniz biz sizi iç terörden koruyacağız goygoyunun aynısı amerika için dış terör algısıyla geçerlidir. amerikan halkının korkularını uyanık tutmak ve milliyetçi adayların oy alması için dış düşman uydurmak önemlidir. bu da böyle bir algı operasyonu. eminim ki trump kim yong'u arayıp nasıl siktik halkımızı eheheh minvalinde arada bir taşak muhabeti yapıyordur.
olay cok daha ciddi boyutlara ulasti ve amerikan ucaklari kuzey kore sinirinda ucus yapti. bunun uzerine kuzey kore “ABD Başkanı Donald Trump, liderimiz Kim Jong-un'u 'roket adam' olarak adlandırarak, füzelerimizin tüm ABD anakarasına ziyaretini kaçınılmaz yapmıştır” seklinde aciklamada bulundu.

fitilin ateslenmesine cok cok az kaldi.
Dünyada yeni dengelerin oluşmasına sebebiyet verek savaştır. umarım çıkmaz olan yine garibana olur.