nunchaku

japonya’daki derebeylik donemi sirasinda, butun silahlari ellerinden alinan koyluler tarafindan kendilerini savunmak ve gerektiginde saldirabilmek icin gereklilikten dogan bir silah.ilk ornekleri, bu nedenle iki tahta sopanin birbirlerine at kili ile baglanmasi sonucu elde edilmi$lerdir. ahirdaki zirzavat icerisinde gercekten de hic silah gibi durmamaktadirlar nitekim.
ninja kablumbağalar dan michelangelo nun elindeki aletin adı. fakat nedense ben bu aleti bugüne kadar mançıka ya da mınçıka diye bilirdim. ne zaman ki aramaya inandım bkz verecem yanlış bir yere vermeyeyim diye bir aratayım dedim, o zaman anladım ki mançıka diye bir şey yokmuş; benim serseri kitlem kendi jargonuna bunu o şekilde geçirmiş. kavga esnasında kullanıldığında karşı taraf üzerinde ne derece etkili bir alet olabilmektedir bunu bilemem ama akrobatik hareketler gerçekleştirmek adına güzel bir aksesuar olabilmekte doğrusu bu alet elbette ki şov yapacam ben deyip de kafayı gözü dağıtmamak şartıyla...
en olumcul hali icine kum konulmus deri ile yapılanı olan savas silahı.tam kuvvet ile vurus soyle yapılır nunchaku nun bir ucu sırt kısımından sol taraftaki eli tutulur.diger ucu sag eldedir.sag omuz mumkun oldugunca geriye atılır,sag kol dirsekten kapatılır vucut tam dik olur.nunchaku yu savurdugunuz an geride tutulan omuz lar acılır,kapana dirsek te ve eger dogru yaparsanız olagan ustu bir guc uyugularsınız.vurus yapılır iken nunchaku tam karın bolgesın de ortadaiken omuz kilitlenir ki nunchaku testislere,bacaga carpmasın.