müjdat gezen

basarili bir tiyatrocu ve oyuncu. en basarili oldugu rolun baryam adli bir cingene olmasi nasil bir tesaduftur bilinmese de kendisi sanata ve tiyatroya olan inancini mujdat gezen sanat merkezi adindaki tiyatro okulunda yetenekli bircok gence burs vererek kanitlamistir.
29 ekim 1943 yılında istanbul fatih’ te doğdu. sahneye ilk kez 1953 yılında bir ilkokul piyesinde çıktı. ve aynı yıl doğan kardeş çocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. yine bu yıllarda istanbul radyosu çocuk kulübü’nde mikrofonla tanıştı. 1956-57 yıllarında çeşitli amatör tiyatro topluluklarında rol aldı ve 1960 yılında istanbul belediyesi şehir tiyatroları’ nda profesyonel oldu.
cok iyi bir oyuncu olmakla beraber kazandığı şöhrete nazaran bir o kadar birikimli olan insandır.
çok güzel bir sulukule eseri olan gırgıriye deki darbukatör baryamdan başka bir oyunculuğu olmayan kişidir.çok kötüdür çok.
yaşamak denilen hadiseyi sadece nefes alıp vermek olarak algılayabilen bünyelerin olduğu bir coğrafyaya kazandırdığı nice sanatsal eserlerin öznesinde bulunan bireydir. tabii sadece nefes alıp vermek bunları görmeye yetmiyor, nice bitki bilirim ki yaptığı fotosentez ile dahi bu bireylerden daha çok faydası vardır insanlık adına. ya.
zamanında müjdat gezen sanat merkezi’ne gitmiş olan kişilerde bir adet imzasız fotoğrafı bulunan kişi. şöyle oluyor ki; bir enstrüman çalmayı öğrenmesi için çocuk, anne baba tarafından müjdat gezen sanat merkezi’ne götürülür. ardından aylarca süren eğitim verilir, yıl sonunda gösteri yapılmadan hemen önce sınıfa müjdat gezen girer ve öğrencilerin isimlerini tek tek okuyarak bir adet fotoğrafını hediye eder. o küçücük aklınla biraz sonra karşısına çıkacağı insanları düşünen minik insanlar, bir başarı belgesi vs bir şey beklerken ellerinde müjdat gezen usta’nın fotoğrafıyla kala kalır. anlam verilemez duruma.

saygı gösterilmesi gereken büyük bir ustadır yine de.
eski niteliğini yitirip, düzenin kirli ellerine alet olan müjdat gezen sanat merkezinin sahibidir.
kadıköy’de sürekli görülür mağazalarda alış veriş yaparken kızlar güzelse muhakkak kur yapar, çapkın olmasının yanında sağlam öğrencilerini hiç bırakmaz,gençliğinde çekilen filmlerin tadı şimdikiler de yoktur, sanatçıdır.
usta tiyatrocu. halen daha yaptığı işlerde kalitesini belli ediyor. msm’de yetişen oyunculara bakıldığında;müjdat gezen’in türk tiyatrosuna, sinemasına ve televizyonuna neler kattığını anlayabiliriz.
seçim savaşlarında adayların birbirini oynamakla, tiyatro yapmakla suçlamasına, tiyatro yapmayı hakaret yerine kullanmalarına çok kızmış, "bundan sonra ben de siyasetçilere dürüst adam, namuslu politikacı deyip onlara hakaret edeceğim, olamadıkları şeyleri yüzlerine vuracağım" demiş, beni benden almıştır bu gece genç bakışta.
sanatciligi birakmi$, tv programlarinda acikoturum insani olmu$tur. her acik oturumda ilgili ilgisiz gormekteyim kendisini.
zaga, makina, disko krali ve benzeri okan bayulgen programlarinin kadrolu konugu. ne zaman vazgececek bu programlara katilmaktan bilemedim. ben bu ya$ta o kadar enerji sahibi degilimdir.
0 /