mogollar

rivayete göre 10.yüzyılda dönemin kültür ve sanat şehri bağdat’ta tas üstünde tas bırakmayıp buna ilaven şehirdeki tüm yazılı eserleri yok eden barbar kavim.dicle nehri’nden su değil de mürekkep aktiği söylenir o zamanlar.
akın yaptıkları yerlerdeki kültür babındaki herşeyi yok ederek kendi asimilasyonunu önleyen, türk kültürüyle etkileşiminden dolayı 10luk sistemi kullanmış, ülkeyi 2 taraftan yönetmiş ve göktanrı dinini benimsemiş devlet.
dönem dönem bariş mançoyla cem karacayla selda bağcan la beraber çalışmış anadolu rock grubu. çıktıkları dönemlerde gerek giyinişleriyle gerek tarzlarıyla oldukça dikkat çekmişlerdir. kürkten botlarla yeleklerle konserler vermişler, uzun saçlarla anadolu kasabalarında dolaşmışlardır. hatta konserlerinde değişik ses efektleri kullanmışlar. zaman zaman go girl ler bir kafesin içinde dans etmişlerdir. seyyar tanerinde go girllük yaptığı söylenmekte.grubun temel taşlarından cahit berkay go girl gibi garip bir oluşumu neden sahnenizde barındırıyordunuz? sorusuna "onlar hallerinden memnundu böyle bişiyi biz de keyifle kabul ettik tabi" diye yanıtladı.. barış manço dan ayrılmalarının sebebini barış’ın bir dönem hastalık geçirdiğini o dönemde de moğolların yurtdışına gitmesi gerektiğini böylece yolların ayrıldığı şeklinde ifade etmişken, cem karacayla ayrılmalarının sebebini de "cem’in konserlerdeki hırçın davranışlarıydı" şeklinde açıkladı.
efsanevi anadolu rock grubu

cahit berkay:bağlama,gitarlar
taner öngür:bas gitar
serhat ersöz:klavyeler
engin yörükoğlu:davul
canli performanslarinin birinde soloya baslayan engin yorukoglu’na birakmislardi sahneyi tamamen.solonun bitmesine yakin geri gelip, sarkiya kaldigi yerden devam etmislerdi.cok etkileyiciydi.tuylerim diken diken oldu yine.
vakti zamanında dünya haritasının a.k. olan topluluktur. 400 binlik nüfus ile bir oraya bir buraya yayılmaktan zerre beis duymamışlardır.