mclaren mercedes

2006 sezonunda nedense gecen seneki ba$arısını kazanamayan ,bunun yanında yarışların en sağlam arabalarını uretirken hız konusunda hala sorun ya$ayan , gecen sene son yarı$larda motordaki problemlerden dolayı bircok birinciligi raikonen’e kacirttiran formula 1 takımıdır.
mike coughlan isimli çalışanı nedeniyle ismi sanayi casusluğu haberlerine karışmış olan takım.

herşey monaco 2007 sonrası ferrari mekanikerlerinin araçların benzin deposunda beyaz bir toz bulduklarını iddia etmeleriyle başladı.bu tozun aracı yavaşlatmak için kendi mekanikerlerinden biri olan nigel stepney tarafından buraya konulduğunu öne sürdüler ve bu şahsın evinde araştırma yapması için mahkemeye başvurdular.bu konuyla ilgili suçlamalar ve nigel stepney’in masum olduğunu savunması halen gündemdeyken bu kez de ferrari aracıyla ilgili dataların nigel stepney tarafından mike coughlan’a verildiği öğrenildi.

tüm bu gelişmeler üzerine mclaren mercedes yönetimi şöyle bir açıklama yaptı:"mclaren, teknik kadrodan kıdemli bir elemanın ferrari’nin açtığı davada suçlandığından ancak 3 temmuz 2007 tarihinde haberdar olmuş, söz konusu elemanın, nisan ayı sonlarında bir ferrari çalışanından teknik bilgilerle dolu bir paket aldığı öğrenilmiştir. bu olayda hiçbir rolümüz olmamakla birlikte mclaren soruşturma sürecinde üzerine düşen herşeyi yapacaktır."

saygınlığını hiçbir şampiyonluğa değişmeyecek bir takım olan mclaren alınan dataların kullanılımadığını ispat etmek amacıyla fia ve ferrariye araçlarını inceleme çağrısı yapmış durumda.

ayrıca ferrari takımının yaptığı suç duyurularının hiçbirinde mclaren’e dorudan bir suçlama yöneltmediğini de belirtmek gerekir.

2007 sezonunda şimdiye kadar aldığı bütün puanları silinen ve 100 milyon dolarlık cezaya çarptırılan takımdır. sebebi ise mclaren mercedes’in ferrari teknolojisi çalmasıymış. ha ne kadar doğrudur değildir bilmem ama bildiğim tek şey yıllar sonra ilk defa bu kadar zevkli geçen bir f1’in bir sike benzemeyeceğidir artık.