mark twain

asil adi samuel langhorne clemens olan unlu amerikali yazar.halley kuyruklu yildizinin goruldugu gun dogmustur ve hep o yildiz tekrar goruldugunde olecegini soylemistir,gercekten de oyle olmustur.ilk eseri "bir avrupa macerasi"dir.en unlu eserleri ise "tom sawyer" ve "hucklebery finn’in maceralari"dir.olumunden sonra amerika’da adina bir dernek kurulmustur.mustafa kemal ataturk ve sait faik abasiyanik bu dernege onur uyesi olarak secilmislerdir.
samuel langhorne clemens (30 kasım 1835 – 21 nisan 1910), daha çok takma adı mark twain olarak bilinir, amerikan mizahçı, satirist, roman yazarı, yazar ve öğretmen.

finansal ve iş hayatı ile ilgili konularda başarısız olsa da, mizahı ve nükteleri keskindi. mark twain halk arasında popüler birisiydi. kariyerinin zirvesinde döneminin en önemli amerikan ünlüsü olduğu düşünülür. 1907’de jamestown sergisinde kalabalık onu bir an görmek için uğraşmıştır. william dean howells, booker t. washington, nikola tesla, helen keller ve henry huttleston rogers gibi birçok ünlü arkadaşı vardı. arkadaşı william faulkner twain’i "ilk gerçek amerikan yazarıdır, ve biz hepimiz onun sadece varisleriyiz" diyerek onurlandırmıştır. twain 1910 yılında öldü ve elmira, new york’a gömüldü.

en ünlü romanları tom sawyer’ın maceraları ve huckleberry finn’in maceraları adlı romanlarıdır.

"iyi kitaplar okuyamayan biri hiç kitap okuyamayan birinden daha üstün değildir." şeklinde bir söz sarf etmiş olan bireydir kendisi.