loreena mckennitt

kanadali sarkici relaz,soul muziklerde enyayla beraber on siralardadir 17 subat 1957 dogumludur enstrumanlari harp ve piyanodur bana gore en guzel albumu the mask and the mirror’dur gercekten cok rahatlatici muzik yapar albumleri:

elemental (1985)
to drive the cold winter away (1987)
parallel dreams (1989)
the visit (1991)
the mask and mirror (1994)
the book of secrets (1997)
live in paris and toronto (1999)

single’lari :

the mummers’ dance (i)" (1997)
"the mummers’ dance (ii)" (1997)
"marco polo" (1998).
the mystic’s dream adli sarkisina bayildigim zat.bu sarki ayni zamanda jade filminin de film muzigidir.
deprem faciamızda deprem bölgesine gelen ve büyük bir mevla yardımda bulunduktan sonra kimsenin haberi olmadan giden alkışlanası şahsiyet.
aşmış sestir kendisi.kanada dan çıkmıştır.çok küçük yaşta klise korolarında şarkı sölemeye başlamıştır.annesi hemşire babası ise bir çiftçiydi.marco polo şarkısının bir benzeri daha yoktur.99 yılında nişanlısı öldükten sonra konser vermeyi bırakmıştır.ayriyetten sık sık türkiye ziyareti yapmaktadır kendileri...
üniversite 1. sınıftayken bir arkadaşımın ille de dinle diye kasetini verdiği (o dönemlerede henüz walkman vardı hayatımızda) ,klasik müzikten hoşlanmadığım halde sonraları bana çok iyi gelen,ruhumu dinlendiren ve matematik sınavlarına çalışırken mutlaka dinlediğim ve lisede matematiği sıfır olan beni, üniversitede 100 ile geçirten mistik sesli bayan vokal.
gece geç saatlerde,beni kendimden alan muhteşem ötesi sesiyle tüm dertlerimi unutmamı sağlayan müthiş ses.
vakti zamanında televizyonda yayınlanan çılgın bedi$ isimli dizide bedi$ karakterinin her turlu hayal ve fantazi anına e$lik eden muziklerin çoğunun sahibi mükemmel sesli hatun ki$i.fakat ne zaman dinlesem çılgın bedi$ etkisi yarattığı için pek duygu seline kapılamamaktayım.
ayrıca la serenissima,marrakesh night market,the mystic’s dream,marco polo,the mummers’ dance parçaları ayrı bi güzeldir.
insanı içten vuran müziği, içini titreten ezgileriyle gönülleri fetheden müthiş sanatçı. parçalarını doğunun ezgileriyle batının enstrumanlarını birleştirerek hazırlıyor...
konserlerini yayınladığı " live in paris, live in toronto " adlı albümü klâsik niteliğinde. bir kerecik dinlemeyle bile kendisine hayran bırakabilecek büyüye sahip.
binlercesi bir sürü kelime kullanır da müzik yapar, ya da yapamaz..
bu hatun, sadece güzel sesiyle "müzik"i hissettiriyor insana..
the gates of istanbul parçasını tavsiye edebileceğim ve istanbulu mistik sesi ile güzel bir şekilde anlatan sanatçı.
bir ses insanı bu denli mi etkiler?gerçekten etkiliyormuş.loreena’yı dinlemediğim hergüne lanet ediyorum.gece yatarken ninni ibi geliyor.sesinin güzelliği haricinde bir çok etnik enstrümanı da çalmaktatadır.
(bkz:kelt)
italya,fransa,yunanistan,almanya,arjantin,yeni zellanda,amerika,ispanya,şili,danimarka,belçika,brezilya ve türkiye tarafından verilmiş ödülleri vardır,ayrıca hayırsever bir bayandır "live in paris and toronto"nun türkiye ve yunanistan’daki satışlarından elde edilen paralar türk kızılay’ına (deprem yardım yerneği) ve yunan yızıl haçı’na (deprem yardım derneği) verildi.
albüm satışları;

7 stüdyo albümü ve bir çift canlı kayıt cd’sinden oluşan albümlerinden dünya çapında, bugüne kadar, yaklaşık 13 milyon albüm satmıştır.
kanada’daki satış ödülleri 500,000’in üzerinde satışlar için (the visit) bir beş-kez platin ödül, 400.000’in üzerindeki satışlar için (the mask and mirror, the book of secrets) iki defa dört kez platin ödül ve 50.000’in üzerindeki satışlar için (elemental, to drive the cold winter away, parallel dreams, a winter garden: five songs for the season) dört altın ödül içermektedir.
abd’deki satış ödülleri arasında, the book of secrets albümünün iki milyonu aşan satışı için bir çift-platin ödülü bulunmaktadır. bu albümün başarısı, aynı derecede bir başarı elde etmeye doğru giden the mummers dance single’ının, radyolar tarafından belirlenen billboard top 20 listesindeki başarısını izlemiştir. abd’deki satış ödülleri ayrıca bir milyonun üzerindeki satışlar için (the mask and mirror, the visit) iki platin ödül de içermektedir.
arjantin, avustralya, yeni zelanda, belçika, brezilya, şili, fransa, danimarka, ispanya, italya, almanya, yunanistan ve türkiye’de ki satış rakamları sonucu, altınplatin ve multi-platin satış ödülleri bulunmaktadır.


ortak filmlerde kullanılan çalışmalar;
-the merchant of venice’in orijinal müziği, stratford shakespeare festivali, 2001
-national film board of canada studio d’nin belgesel dizisi women and spirituality’nin orijinal müziği, 1985 - 1989
-film müziği katkıları arasında hollywood prodüksiyonu highlander iii ve the santa clause, jean claude lauzon’nun uzun filmi leolo ve kanada/venezuela ortak yapımı olan uzun film una casa con vista al mar bulunmaktadır.
-televizyon film müzikleri arasında tnt’nin destan konulu kısa dizileri the mists of avalon (2001), due south, northern exposure bulunmaktadır.ödüller ve fahri ünvanlar;
-juno best roots/traditional album ödülü 1992, the visit için
-juno best roots/ traditional album ödülü 1994, the mask and mirror için
-billboard international achievement ödülü, 1997
-hrh kraliçe 2. elizabeth ve prens philip adına düzenlenen 50.yıldönümü kutlamalarında ana sanatçı, province of manitoba, 2002
-fahri edebiyat doktoru unvanı, wilfrid laurier üniversitesi, 2002
-manitoba eyalet hükümeti şeref ödülü , temmuz 2003
-kanada federal hükümeti şeref ödülü üyesi, temmuz 2004
-manitoba üniversitesi fahri hukuk doktoru ünvanı, haziran 2005
-fahri kanada elçisi, hans christian andersen 200.üncü yıl kutlamaları, haziran 2005
-queens üniversitesi fahri hukuk doktoru ünvanı, 2005


sosyal hizmetler;
-1998’de cook rees denizde arama ve deniz güvenliği vakfı’nı kurdu ve vakıfın deniz güvenliği eğitimi, araştırma ve ülke çapındaki denizde arama ve kurtarma birimlerine destek olma gibi alanlardaki girişimleri için bugüne kadar 4,000,000 kanada doları tutarında para toplayan, bir bağış toplama kampanyasını idare etti. cr vakfı için toplanan paranın büyük bir kısmı, loreena mckennitt’in live in paris and toronto adlı albümünün satışlarından elde edildi.
-live in paris and toronto’nun türkiye ve yunanistan’daki satışlarından elde edilen bağışlar türk kızılayı’na (deprem yardım derneği) ve yunan kızıl haçı’na (deprem yardım derneği) verildi.
-mckennitt 2000 yılında stratford’daki falstaff okulu’nu satın aldı ve 2002’de, gönüllü ve ticari amaç taşımayan, kimi toplum ve aile gruplarına, yer ve çeşitli olanaklar sağlayan falstaff family center’ı kurdu.
-mckennitt kültürel, çevresel, tarihi ve sosyal gruplara para bağışlayan bir hayır kurumu olan the three oaks vakfı’nın kurucusudur.


0 /