loreena mckennitt

kanadali sarkici relaz,soul muziklerde enyayla beraber on siralardadir 17 subat 1957 dogumludur enstrumanlari harp ve piyanodur bana gore en guzel albumu the mask and the mirror’dur gercekten cok rahatlatici muzik yapar albumleri:

elemental (1985)
to drive the cold winter away (1987)
parallel dreams (1989)
the visit (1991)
the mask and mirror (1994)
the book of secrets (1997)
live in paris and toronto (1999)

single’lari :

the mummers’ dance (i)" (1997)
"the mummers’ dance (ii)" (1997)
"marco polo" (1998).
the mystic’s dream adli sarkisina bayildigim zat.bu sarki ayni zamanda jade filminin de film muzigidir.
deprem faciamızda deprem bölgesine gelen ve büyük bir mevla yardımda bulunduktan sonra kimsenin haberi olmadan giden alkışlanası şahsiyet.
aşmış sestir kendisi.kanada dan çıkmıştır.çok küçük yaşta klise korolarında şarkı sölemeye başlamıştır.annesi hemşire babası ise bir çiftçiydi.marco polo şarkısının bir benzeri daha yoktur.99 yılında nişanlısı öldükten sonra konser vermeyi bırakmıştır.ayriyetten sık sık türkiye ziyareti yapmaktadır kendileri...
üniversite 1. sınıftayken bir arkadaşımın ille de dinle diye kasetini verdiği (o dönemlerede henüz walkman vardı hayatımızda) ,klasik müzikten hoşlanmadığım halde sonraları bana çok iyi gelen,ruhumu dinlendiren ve matematik sınavlarına çalışırken mutlaka dinlediğim ve lisede matematiği sıfır olan beni, üniversitede 100 ile geçirten mistik sesli bayan vokal.
gece geç saatlerde,beni kendimden alan muhteşem ötesi sesiyle tüm dertlerimi unutmamı sağlayan müthiş ses.
vakti zamanında televizyonda yayınlanan çılgın bedi$ isimli dizide bedi$ karakterinin her turlu hayal ve fantazi anına e$lik eden muziklerin çoğunun sahibi mükemmel sesli hatun ki$i.fakat ne zaman dinlesem çılgın bedi$ etkisi yarattığı için pek duygu seline kapılamamaktayım.
ayrıca la serenissima,marrakesh night market,the mystic’s dream,marco polo,the mummers’ dance parçaları ayrı bi güzeldir.
insanı içten vuran müziği, içini titreten ezgileriyle gönülleri fetheden müthiş sanatçı. parçalarını doğunun ezgileriyle batının enstrumanlarını birleştirerek hazırlıyor...
konserlerini yayınladığı " live in paris, live in toronto " adlı albümü klâsik niteliğinde. bir kerecik dinlemeyle bile kendisine hayran bırakabilecek büyüye sahip.
binlercesi bir sürü kelime kullanır da müzik yapar, ya da yapamaz..
bu hatun, sadece güzel sesiyle "müzik"i hissettiriyor insana..
the gates of istanbul parçasını tavsiye edebileceğim ve istanbulu mistik sesi ile güzel bir şekilde anlatan sanatçı.
bir ses insanı bu denli mi etkiler?gerçekten etkiliyormuş.loreena’yı dinlemediğim hergüne lanet ediyorum.gece yatarken ninni ibi geliyor.sesinin güzelliği haricinde bir çok etnik enstrümanı da çalmaktatadır.
(bkz:kelt)
0 /