libya

en son "karısına yan baktığını düşündüğü bir işçimizi kapıda kılıçla bekleyen adam" hikayesini dinledikten sonra ziyaretimi belirsiz bir süre ertelediğim ülkedir.

hayır kimsenin karısına yan bakacak değilim ama kılıç olayı çok itici. (kimseyi incitmek istemiyorum. taayt)
dünya tarihinde ilk kez bir düşman savaş uçağının ele geçirildiği ve ilk kez uçaklara karşı top kullanılan memlekettir.

atatürk ve yanındaki subayların kasarak ve bölge insanında desteğiyle italyan ordusunu kıyıya hapsettiği (ezici donanma ateşi ve hava üstünlüğüne rağmen. yani italyanların ilerlememesi için sadece ve sadece italyan olmaları gerekiyordu) savaşlara sahne olmuştur.

(bkz:italyan ordusu)
kaddafi’nin sonu geldi besbelli. tunus ve misir’da ki devrimlerden etkilenen halk sokaklarda, yonetimin devrilmesi icin eylemler her gecen gun $iddetini daha da arttirarak devam ediyor. gosterilerin ba$ladigi gunden bu gune guvenlik gorevlileri tarafindan oldurulen insan sayisi 84 olmu$. isyancilarin yakaladiklari iki guvenlik gorevlisi ise meydanda asilarak infaz edilmi$;

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/17065436.asp?gid=373
ulkede turk firmalari da yagmalanmaya ba$lanmi$. hukumet thy’den iki ucak kiralayip oradaki turkleri getirmek icin ucaklari libya’ya yollami$.
ülkedeki türklerin tahliyesine başlanıyor.

bugün kadınlar ve çocuklar gönderilirken muhtemelen yarın ya da ertesi gün erkekler de gönderilecekmiş.
kendi içlerindeki bütün karışıklığa rağmen libya’ lılar ülkede yaşayan yabancıların, özellikle de türklerin bu karmaşadan zarar görmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

alınan tahliye kararı tamamen tedbir amaçlı. yoksa özellikle türklere karşı bir art niyet yok.
olaylar cigrindan cikti.

sadece son 24 saat icerisinde libya’da, ozellikle bingazi’de 220 ölü ve 1000 den fazla yarali var. car$ambadan bu yana olen ki$i sayisi 300 den fazla.
ulkede seferberlik ilan edilmi$. eger ordu vatanda$ina silah cevirecek olursa(ki esasen cevirmi$ durumda) cok daha buyuk kayiplar bekliyor ulkeyi.
ulkede ya$ayan 25 bin turk var. 821 i turkiye’ye getirilmi$ durumda. hukumet tarafindan ulkeye 2 gemi yollandi, gemilerin yarin oglene dogru libya’da olacagi du$unuluyor. ayrica ucaklar libya’ya gitmeye devam ediyor. kara yolu ile de tahliyeler yapilacak.
hala dönmeyi bekleyen tedirgin binlerce insan var bugün stadyumlara sığınmış birçoğu. ülkede her yer yanıyor. gemilerle uçaklarla belki kurtarma işini halledersiniz ama bazı önlemlerin erken alınması gerekti. olacaklar belliydi ve işin içinde hükümet ihmali ya da efeliği her türlü tedbirsizlik gırla gitmekte. diğer binler ne olacak, esas sorulması gereken bu.
amerika ne zaman buraya girecek diye bekliyorum. tanıdık bi senaryo gibi geliyo bana. tıpkı ırak gibi. böl ve yönet. gir ve al. oh miss. ama bu sefer daha acı kayıplar meydana gelebilir.
libyada’ki türklerden yakınları haber alamıyor. sadece twitter ve benzeri iletişim araçlarıyla seslerini duyurabiliyorlar. dediklerine göre kaddafi türkleri hedef göstermiş. hükümetten ve çeşitli kuruluşlardan mavi marmara gemisine gösterdikleri duyarlılığı bekliyorduk ama yok nedense.
0 /