kutlu doğum haftası

20 nisan 571 tarihinde dunyaya gelen hz.muhammed’in dogum gunu vesilesiyle,tevhid inancini canlandirmak adina bir hafta boyunca yapilan kutlama.
insanlığın iftihar tablosu efendimiz hz muhammed (sav) ın doğduğu içinde bulunduğumuz haftadır. topyekun insanlığın doğumu sayılır. o’nun yeryüzünü şereflendirmesi kainat kapsamında yaratılmış herşey adına en büyük olay ve aynı zamanda insanlığında yeniden doğuşudur.
fakat malesef hz isa nın doğumu kadar coşkuyla kutlanmamaktadır. zaten noel gibi kutlanacaksa kutlanmasındır. kutlayanlar hz mumammed şuurunu bilir ve buna göre elden gelen en layıkane -ki layık olunamaz hiç bir şekilde- biçimde kutlanır. bütün müslüman din aleminin bu nurlu haftasını kutlarım.
peygamber efendimizin doğduğu haftaya denir.miladi takvimde her yıl on gün öne gelir 2008de 17mart-23mart arası kutlanmaktadırrr.
ilerleyen yıllarda resmi tatil günü olarak kutlanacağını düşündüğüm bir haftadır. tabii tatil bir hafta olmayacaktır. içerisinden seçilen bir gün tatil olacaktır. misal cuma günü. evet.
son yıllarda ya benden kaynaklanan yada başkalarından ama daha fazla kutlama programlarının olduğunu düşündüğüm hafta
inananlar için çok büyük anlamı vardır bu günün mesela 14 şubat sevgililer günü ile kıyaslanamaz, he evet sevgililer gününü kutlayınca çagdaş diye nitelendirilir kutlu doğum’u kutlayınca gerici olursunuz ironik olan sadece günün anlamı degil ismidir zannediyorum.yoksa saygı duymasını bilen insanların biz. (!)
evimde bir köşeye pusmuş, elimde susamları okunmuş iki adet simit ve soğuk ayranla kendi başıma kutladığım hafta. huşu içindeyim bi’bilsen.
bu günü de kapsayan hafta. ama 70 yaşındaki anneanneme , 50 yaşındaki anneme ve kendime sorduğumda şu 5-6 yıl haricinde kutlanmamış, rte ve ekibinin biyerlerinden çıktığını düşündüğüm tarih aralığı.
1988 yılından beri diyanetin resmi olarak kutladığı ama bu kadar ayan beyan patırtı yapmadığı haftadır. akp döneminde her etkinliğin reklama dönüştüğünü düşünürsek kutlu doğum haftası yıllar geçse de reklamından zerre kaybetmeyecek bir sömürü örneği haline getirilmiştir.
klozet müslümanlarının ufak beyinlerinin mahsülü olan, islamiyetle uzaktan yakından alakası olmayan, islam coğrafyasında sadece t.c. sınırları içinde kutlanan uyduruk hafta. peygamber efendimiz 12 rebiülevvel tarihinde doğmuş ama yeni yetme veledlerin çoğu bunu bilmiyor, mevlüd kandilini kutlu doğum haftası sanıyorlar. merak ediyorum hristiyan kardeşlerimiz de bize yaranmak için neden hz. isanın mevlüdünü hicri takvime göre kutlamazlar? 28 şubatta sincanda tanklar yürüdü, 27 nisanda e-muhtıra yayınlandı ama üçüncüsünde ne olur bilemem (herşeyi allahtan bilmek lazım, kulun kafası çalışmıyorsa allah ona ne yapsın?).
evimizin karşisinda ikokul var, hoparlöre vermisler cocuklarin seslerini, o şöyleydi o böyleydi, şöyle fakirdi felan şiirimsi şeyler okuyor cocuklar.
ağaç yaşken eğilir deyimi devreye giriyor ve gelecek nesillerin beyinleri yıkaniyor.
peygamberimize fakir diyene gerçekten şaşıyorum. öldüğünde 100den fazla köle, ganimetler ve 1000 den fazla hayvanı vardı. o yılların donald trump'ı gibi bir şeydi yani
veda haccinda 100 tane deve kurban ettiginden bahsedilir,
şimdiki hesapla 5bin lira olsa(ki inek bile daha fazla) 500bin tl eder, nasil bir fakirse.