kurtlar vadisi pusu

kurtlar vadisinin yeni versiyonu, perşembe akşamları muhtemelen büyük bir kitleyi ekrana kilitleyecek dizi.
açikçasi ilk bölümlerini karsilastirdigimda terör’den daha iyi oldugunu söylemem gerekir. ’terör’ de en az bunun kadar ilgi çekici bir konuyu islese de bilmiyorum sanki onun ilk bölümü daha bir sönüktü.
bilindik kurtlar vadisi repliklerine tanık olduğumuz dizi. "yürü memati" "gideli memati" gibi sözleri yine polat abimizden duymamız çokda alışılmadık bir şey değil. hele birde fotoğraf çeken gazeteci kızın makinesinin içindeki verileri zorla silen mematinin o andaki surat ifadesini , örnek psikopat profili olarak her bireye göstermek lazım.
dünkü bölümüyle alışmamız için biraz zaman gerektirecek dizi. çekim tekniği değişmiş, konu bu sefer farklı ve nefise karatay role oturmamış. yani o kadar zengin bir aile kızını ıhlamurlar altındaki tuba büyüküstün gibi oynayamamış. dizinin ilerleyen bölümlerinde toplamalı ki şimdiden polat ın ikinci elif i olacaktır.
izlemeyemediğim ama bir çok kişinin hakkında güzel konuştuğu dizidir. terör’den daha iyi olduğu da söylenmektedir.
polat alemdar’ın nefise karatay’ın kendisini eve çağırmaması üzerine insanları dinlemeden yargılıyorsunuz, benim gibileri basit bir mafya olarak görüyorsunuz diyerek, aslında kahraman olduğunu ima ettiği ve bu konuşma üzerinden aslında kurtlar vadisini aklamaya çalıştığı şovenizmi körükleyen dizi. böyle diziler kendilerini vatanın kurtarıcısı zanneden tipleri gaza getirmekte ve son örneğini malatya’da gördüğümüz cinayetleri halkın gözünde normalleştirmektedir.
ikinci bölümünde polat alemdar’ın pusuya düşürüldüğü, kurşun sıkmanın parfüm sıkmak kadar kolay olduğu dizi.
son bölümüyle yine mest etmiş dizi. özellikle k.ırak’la ilgili işlenilen konu ve anlatılanlar çok ilginçti.
yamulmuyorsam yeni bölümleri için trabzon da cekilecegi iddiası olmakla beraber trabzonluların çekimler için karşı çıktıgı dizidir.
türkiye’deki kirli ilişkiler ağının, karanlık vadideki olayların deşifre edildiği, bugüne kadar yapılmış en etkili, milli maçların olduğu gecelerde bile reyting rekorunu kaptırmayan bir dizi, kurtlar vadisi fenomeni ile karşı karşıyayız. ancak dizideki olaylar ve ilişkiler bir yana, dizinin gerçek yapımcıları ve içinde bulundukları ilişkiler daha bir önem arz ediyor.

-reyting rekortmeni ’nin yapımcısı raci şaşmaz, elazığ merkezli kadiri tarikatı’nın lideri abdülkadir şaşmaz’ın oğlu
-raci şaşmaz’ın, bugün ticari ilişkilerinde ortaklık yaptığı isimler, geçmişte tarikatın dergisinde yazan, çalışan isimler
-raci şaşmaz’ın ilişkileri arasında, oral çelik’le beraber, 70’lerde öldürülen öğretmen nevzat yıldırım olayında adı geçen bir mhp’li de var.
değişik bir dizi ki türkiye tarihine geçmiş bi dizi uğruna kitaplar yazılmış bi dizi ama en sonunda polata araba çarpacak olan bi dizi yada kendini vuracak saf
ufaktan ufaktan terör mevzuuna dönüş yaptığını düündüğüm. türkiye’nin en çok ses getiren, en çok izlenen ve çok bilmiş entel takımı tarafından en çok hakarete maruz bırakılan dizisinin devamı nietliğindeki dizi.
son bölümleriyle yavaş yavaş senaryoyu toparlamaya başladığını düşündüğüm dizi. neydi o eski kurtlar vadisi? bütün türkiye ekrana kilitlenir, bir hafta boyunca olanlar ve olabilecekler konuşulur ve sürükleyiciliğiyle dizi bizi kendisine bağlardı. bir çok güzel şey bir müddet sonra yozlaşmaya, toplum bünyesinde kanıksanmaya mahkumdur düşüncesini bünyesinde barındırmaktaydı ne zamandır. bizlere eski kurtlar vadisi tadını vermek o özlemi biraz olsun dindirmek için o eski(meyen) klasik kurtlar vadisi müziklerini de koydular mı son bölümlerde. bence "toparlanın maç yapacaz" havası seziliyor. al bir elif türküsünü, dizinin vazgeçilmesi ve bir zamanlar insanların dilinde telefonların zil seslerinde gezen bir türküydü. elif şarkısı misal. hiç çalmıyorlar dedim . bu akşam çaldıklarında hah dedim. oluyor. hadi bakalım hayırlısı.
0 /