kudüs

aglama duvari (museviler), mescid-i aksa (muslumanlar), isanin dogdugu ve geri donecegi sehir(hristiyanlar)gibi ozelliklere sahip oldugundan tarih boyunca paylasilamayan mekan.
balian: şehri vermeden içindeki her kutsal şeyi yakarım: hristiyanlarınkini, müslümanlarınkini...
saladdin: pek de fena olmazdı aslında diye düşünüyorum
balian: kudüs’ün değeri nedir?
saladdin: hiç bir şey....
diye devam eder..yürür ve arkasını döner
saladdin:herşey...
der..evet kudüs her şeydir tüm insanlar için.ve onun için yazacağımız entyler bizi yakma potansiyeline sahip.
on ikinci yüzyılda hıristiyan avrupa halkı kudüs’ün ne pahasına olursa olsun "isa adına" mutlaka ele geçirilmesine inandırılmıştı. ama konu sadece din değildi.

doğu’da yaşayan müslüman halklar refah içinde yaşarken batı’daki hıristiyanlar sefalet içindeydiler. doğu’nun zenginliği batı’nın gözünü kamaştırıyordu. doğu’da müslümanlar hıristiyanlara ve musevilere karşı hoşgörü içindeyken batı’da hıristiyanlık dışında bir gerçeğin kabul edilmesi mümkün değildi. ortaçağ bağnazlığı en üst seviyesindeydi.

1095 yılında papa ikinci urban, müslümanlara karşı kutsal savaş’ı ilan etti. savaş kazanıldığı takdirde roma imparatorluğu’nun tüm kültürel mirasına oturan vatikan, kavuştuğu güç ile imparatorluğunu mutlak kılacaktı. ve 1099 yılında kudüs ele geçirildi. kudis’te yaşayan kimi kaynaklara göre 50 kimi kaynaklara göre 70 bin müslüman ve musevi erkek, kadın, çocuk demeden acımasızca öldürüldü, tecavüze uğradı.

(bkz:tapınak şövalyeleri)
bir kac saat once burada bir intihar saldirisi meydana geldi.

ilk haberlere gore kudus’un ana otobus garinda gercekle$en intihar saldirisinda onlarca ölü ya da yarali var.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/17352006.asp?gid=373
Ateist icadı telefonlarından,Ateist'lerin yönettiği Twitter'dan Selahaddin Eyyübi'nin Fotoğrafını koyup,'Kudüs Bizimdir' falan yazanlara ne demeli? Halen 1200'lü yılların kafasındalar. Çağımız Teknolojik Fetih Çağı iken halen Diriliş Ertuğrul izleyip kılıç kuşanıyorlar 😂 Aynı çağda olup da 1000 yıl geriden kafa yaşayanlar çok komik..