komşu

bazen gurultuleriyle hayatinizi,uykunuzu berbat eden kisiler,bazen de yalnizliginizi paylasan,kahvenize cayiniza ortak olan insan.
geceleri gozume uyku girmemesine neden olan "cift"i, gunluk hayatta bu sekilde adlandirarak daha bir masum hale soktugum sosyal statu. hayir napiyorlar anlamadim da ki,butun gece takir takir. bir de cocuklari da var bunlarin; oyle bir ortamda buyuyen cocugun psikolojisini de merak ediyorum aslinda.
büyük büyük gokdelenlerde yaşayanların fazla yaşayamadığı insanlık ilişkisi.
buralarda komşuluk asonsörde karşılaşınca hafif tebessüm etmek ya da üstün kibarlık yapıp iyi akşamlar, günaydın vs dedikten sonra karşısındakinin kat tuşunu sorup önce onunkine basmaktır.
genelde 16 kat yukarı çıkıp koltuk taşırsınız da biri çıkıp yardım etmez.
normali de ayrı sıkıcıdır lakin. zıp sizin evde, zıp sofranızda, ne özel konu kalır ne ilişki, bir onun evine gidersiniz, bir o sizin evinize gelir, elde sürekli boş yollanmaz tabaklar paslanır falan, boğar insanı.
vakitsiz olarak teşrif ettiklerinde "külünüzü sikiyim" demekten kendimi alamadığım yaşam formlarıdır.
günümüzde,şu zamanlarda apartmandan ziyade mahallede ilişkilerin daha iyi,içten ve çıkarsız olduğu bazen çok güzel arkadaşlıkların,dostlukların,aşkların,her bi b.kun yaşandığı kimine göre iyi kimine göre kötü olan insanlar.bana göre olmamaları mahallenin canlılığını,dedikodusunu,kokusunu bile yitirmesidir.komşu komşunun külüne de muhtaçtır ayrıca.tuzun yoksa üstelik bakkaldan alacak paran da o an için yoksa gidersin bir komşuya istersin yapacağın çorbada komşunun da tuzu olur.
bazısı vardır, candır, kardeştir. bazısı vardır, canını alsam dedirtir. gitse de kurtulsak dedirtir. adamı canından bezdirir. ikisine de komşu denir.
bir takım ibnelerin ibneliklerini bastırmak için kullandıkları sıfattır. insan bu tür komşuları gördükçe moğol steplerinde, en yakın komşunun 125 km. uzaklıkta olduğu bir diyarda yaşamanın hayaliyle yanıp tutuşur çoğu zaman.

(ara:ibne komşu)
0 /