kızlık zarı

kiminin basinin belasi, kiminin elinin kiri, kiminin namus emaresi, kiminin hic patlamayan topu... latince de ismi "hymen". cinsel iliskiye girmemis hatunlarin vajinalarinin on kisminda yer alan ince zar. bazilari cinsel iliskiye ragmen yirtilmaz. bunlara "hymen imperferatus" deniyor. dogumla yirtilir bunlar.
delinmesi ya da yirtilmasi halinde $e$be$, du$e$,dubara,pencidu, cariyek ve du$se gibi supriz neticeler dogurabilecek zardir.
allahin isinden sual olmaz ama neden kadinlara kondugunu merak etmekten kendimi alamadigim zardir. kiminde esnek kiminde geride yapilmis oldugundan, bu sebeple bir suru kadina suclamalar ile geri donulmesine sebep oldugu bilinir. hatta cinayet sebebi olmus, oluyor belki daha da olacaktir..

(bkz:amca bu kiz patlak cikti)
eski bir uygarliktir. hakkinda pek cok efsane dolasmakla birlikte tarihi soyledir:

annaerkillium caginin sonlanip babaerkillium caginin baslamasiyla ortadoguda kurulmustur. zamanla butun dunyayi fethetmistir. en sasali donemine imparator islamyus zamaninda ulasmistir. imparatorluk sinirlari disinda kalan fransada liberte egalite fraternite (kizlara ozgurluk, zarlara ozgurluk, kizlik zarlarina ozgurluk) sloganlari esliginde baslayan fransiz ihtilali ile gerileme donemine girmis, akabinde gelen sanayi inklabiyla birlikte modern yasama ayak uyduramayip diger uygarliklarin icinde asimile olmustur.
bugun, eski kizlik zari imparatorlugundan eser kalmasa da hala bazi kizlarin bir ani olarak sakladiklari, bazi erkeklerin de o eski sasaali donemi zihinlerinden cikaramadiklari bilinmektedir.
kizlara tavan yaptiran yegane zar.erkeklerin de zari olsa nerelerinde olurdu kizlar kadar prim yaparmiydi merak konusudur.seksin onunde buyuk engeldir.
bazi kizlar icin ozel gun’e saklanan once huplet sonra gumlet sloganiyla giris yapilarak patlatilmasi umud edilen koruyucu zar.
vajina giri$inden yakla$ik bir cm geride konu$lanmi$ olan zardir.ilk ili$kide bu zarin yirtilmasi %98 oraninda olmasinin yanisira, yirtilmama olasiligi da bulunmaktadir.bunun sebebi ise elastiki bir yapiya sahip olmasidir.yirtilmi$ oldugu halde herhangi bir kanama soz konusu degilse bunun sebebi de ya damarlanmanin az olmasidir.

ara$tirmaci jinekolog independence bildirdi.
vajinanin giriş kısmında olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur,bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajinayı ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak,bazılarıda sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.
hymen kızlık zarının latince ismidir ,eski yunanlılarda düğün günü gelin götürülürken söylenen şarkılara hymenaous derlerdi. düğün tanrısının da adı hymenaous idi. zifaf gecesi kızlık zarı bu tanrıya adandığı için bu zarın adına hymen denilmiştir.
kaynak:http://www.e-sehir.com/saglik/haber91/kizlik_zari.html
çin seddi gibi uzaydan görünmese de,ülkemizde kızların kendilerini savunmaları için çin seddine kıyasla daha sağlam durmaktadır.lafım tabii ki her boku yiyip de vermeyen kızlara.dini inancı gereği kendini sakınanlara değil.
kızların regl olmadan önce vücutlarına giren mikropları önlemek amacıyla bulunduğu var sayılan zar.fakat ülkemizde namus abidesidir.üzerine çokça anlamlar yüklenmiş gerekirse bu uğurda insanlar öldürülmüştür.
regl olan kızların doktor kontrolünde kurtulmasını istediğim doku fazlalığı.. böylece uğruna işlenen cinayetlere de üzerine yüklenen aptal anlamlara da bir son verilmiş olur..
küçüklük döneminde mikrop kapmayı engellemek için var olan, fakat genelde ilk cinsel birleşmede yırtıldığı için kadınlara mal muamelesi yapan insanlar tarafından anlam ve önem kazanan biyolojik birikinti. işin ilginç tarafı, kendisi her haltı yedikten sonra bakire kız ile evlenen erkek genelde cinsel olarak tatmin olmaz o kızı aldatır gibime geliyor.
0 /