kitap okumak

öğrenmek,boş zamanı değerlendirmek veya eğlenmek amacıyla yapılan eylem.alışkanlık haline geldiğinde onsuz hayatınız boş ve anlamsız gelmeye başlar.
evirip çevrilen yapraklar,her bir yaprakta ayrı bir aleme dalan gözler,en mahrem sırlara,en kadim gerçeklere yol veren öğreti şöleni.televizyonun asla başa çıkamayacağı en faydalı iş.
televizyon başında ya da sinemalarda görselliğe dökülen hikayeler,konular...esrarını kaybetmiş yüzler,mekanlar...çoğu zaman kendinizle özdeşleştirmekte güçlük çektiğiniz durumlar. her şey apaçık ortada,düş gücünün sınırlarını yok eden o zorba görsel ayin...
diğer tarafta içinde her zaman için ayrı bir gizem ayrı bir lezzet barındıran tabiri caizse hayal kapısı.çeşit çeşit maceralar, puslu,sırlı mekanlar...kimi zaman at üstünde bir şövalye kimi zaman dalından kopan bir yaprak...her bir zafere ortaklık eden ,her bir acıdan kendine pay çıkaran üçüncü karakterler:kitap okuyanlar...


yeni basimlardan cok sahaftan alinmi$,20-30 yillik olanlarini okumak daha buyuk zevk verir.okurken hayallere daha cabuk dalarsiniz sararmi$ yapraklari cevirirken.
zaman ve mekan olarak da acik havada,vapurda okursaniz tadi damaginizda kalir.
bilmediğini öğreten, öğrenmek istediğin bilgiyi hiçbir ayrım yapmadan isteyen herkese veren, cahillikten kurtaran adam olmana büyük katkıları olan kitabı okumak demek tüm bu söylediklerimin yerine getirlmesi demek.
tabi herşeyin iyisi olduğu kadar kötüsü,zararlısı,yanlışı da bulunmaktadır.önemli olan iyiyi güzeli doğru olanı bulup okumak öğrenmek ve hayatına uygulamak diye düşünüyorum.kitap okumak böyle birşey olsa gerek.
hayatta size gerçekten bir$eyler verebilcek bir eylemdir.

fakat kitap okumak ve okumak için okumak farklı eylemlerdir.

okumak için okuyanların hepsi genelde bo$ insanlardır. kitap okuyarak dolucaklarını sanarlar,birkaç kitap ve yazar ismi ezberleyip e tabi birkaç da internetten kitap özeti cıkarıp kitap okuduklarını düşünen insan(cık)lardır...

kitap okuyanlar ise kendi iç gelişimlerini sağlarlar. tabi kitapdan kastım ’dedikoducu kız’ vb. değildir.
insanı geliştiren kendi fikirlerini başkalarının düşüncelerinin destekleriyle veya hayalgücüyle oluşturabileceği boş insan olmaktan uzaklaştıran duygu düşünce ve eylemlerin sayfalara aktarılmasıyla bunların içinde boğulmak mutlu olmak hüzünlenmek aynı anda birkaç duyguyu birden yaşamak.
malesef şöyle birşey de var ki kitap okuduğu için kendini kuul sanan insanlar var gaçalıım!
daha kötüsü; kitap okumadığı için kendini kuul sanan insanlar var!! onlardan kaçmayalım katledelim!
hayal gücününü oldukça geliştirdiğini düşündüğüm eylem. zira görüntüler, sesler, hareketler filmlerde olduğu gibi hazır verilmez kitaplarda. siz, anlatılanlardan yola çıkarak kafanızda canlandırırsınız. kitaba kendinizi kaptırırsınız, iyi yazılmış bir kitapsa kitabın dünyasına o kadar çok girersiniz ki bir çok dünya, insan tanımış olursunuz. bu yorum gücünüzü, ufkunuzu geliştirir. kitap okumayana kitap okumanın faydalarını anlatmak boştur ne yazık ki. çünkü zaten dar dünyasının dışına çıkıp da sizin söylediklerinizi anlaması zordur. bir de kitap okumak bazı kesimler tarafından vakit kaybı olarak nitelendirilir. bu nitelemeyi yapanların çoğu vakitlerini daha mı yararlı şeylere harcarlar, tartışılır. veya kitap okuyanların garip olduğu, o yüzden çok kitap okumanın iyi olmadığını iddia edenler de vardır. düşünce dünyasını geliştirerek sürüden ayrılmak gariplik olarak algılanabilir sürüdeki bir insana. ama bu sürüdekilerin hepsinin doğru düşünüp, doğru yaşayıp da; sürüden ayrılan "garip" insanın yanlış düşündüğü anlamına gelmez. ama zaten okumayan, düşünmeyen insan kendi bildiğinin doğru olduğundan o kadar emindir ki... bir insanın bilgisi arttıkça bilgilerinden şüphe duyduğunu ve ne kadar az şey bildiğini fark ettiğini, buna rağmen az şey bilenlerin her şeyi bildiğini sandığını söyleyen bir söz vardır. oldukça doğrudur.
bir de kitap okumayı kendine yakıştıramayanlar, okuyanları da entel bozuntusu diye lekeleyen bir kesim vardır. bu kesim otobüste, kafede, orada burada boş duracak yerde kitap okumayı seçen insanları rahatsız etmek için elinden geleni yaparlar.
kitap okumak nasıl bir eylemse okuma oranı yüksek olan ülkeler hep gelişmiş ülkelerdir. acaba insanlar refah düzeyine eriştikleri için mi okurlar yoksa okudukları için mi refaha erişirler bilemiyorum. ama kimi kitaplar yasaklandığına göre kimi kitapların okunması da devletleri rahatsız ediyor olmalı.
kitap okumak; teşvik edilen, yasaklanan, hor görülen, özenilen,... bir eylem.
gercekleştirilmesi farz olması gereken eylemdir;cünkü fransa da kişi basına düşen okunan kitap sayısı 24,japonyada 18 iken bu durum bizde tam tersidir.yani okunmak üzere her insana altı kitap düşmektedir.bu içinde oldugumuz vahim durumu kanımca acıkca ortaya koymaktadır.
bizleri batıdan uzak tutan en önemli etken kitap okumayan bir millet oluşumuzdur.kitap okumayan genç nesiller ne yazık ki içinde bulunduğumuz ülkede her geçen gün daha fazla artıyor.bu gerçeği burada söylerken içim kan ağlıyor ama...
eğlenmek için yapılır. insanı bir filmi izlemekten daha çok eğlendirecek birşey varsa o da kitabını okumaktır.
kitap ayraci yoksa arasinda ve yakinlarda bir yerlerde de bulunmuyorsa, kagit para kullanilir kalinan yeri belirlemek icin. güzel seydir kitap okumak, vesselam.
en karanlik, en can sikici, en bunalim donemlerin bile imdadina yeti$en bir ali$kanliktir kitap okumak. ayrica insanin konu$masina da inanilmaz faydalari vardir. uzun zaman kitap okuma ali$kanligini edinen insanlarda super bir diksiyor ve akici konu$ma yetisi tespit edilmi$tir. ben kendimde ettim ordan biliyorum. bayanlara selam ederim buradan.
başarıldıgında kişinin hayatında vazgeçilemeyecek bir alışkanlık olan ve kişiyi ruhen yücelten eylemdir.
bi’ de bunun reklamını yapan totoşlar vardır, arkadaş. ulan bi’ ton yazarın bi’ ton külliyatını okumuş hatmetmiş birisiyim de çıkıp anlatmam bunu öyle ulu orta. ayıp ya hu. bu ne hadsizlik.

not: selam ederim.
0 /