kırım kongo kanamalı ateşi

corum muftulugu hutbe komisyonunun , onumuzdeki cuma tüm camilerde konu ile ilgili hutbe okunmasina karar verdigi hastalik
tokat ta geçen yaz baş göstermiş, prof. dr. esin şenol un dediğine bakılırsa bu yaz da baş gösterecek hadise. dağda bayırda dikkatli olmak lazım.
henüz erginleşmemiş keneler, hayvanların kanını emerken aldıkları virüsü, gelişim döneminde korurlar ve ergin haldeyken ısırdıkları insanlara bulaştırırlar bu hastalıgın virüsünü.

virus kandaki trombosit miktarini hizla dusurdugunden burun, kulak ve kilcal damarlar patlar damar olan heryerde kanamalar baslar oyle oldurur insani "kanamaligi" bundandir. bir de ates o kadar yuksektir ki bir turlu dusmez atesi de bundandir. kkka ilk olarak 1944 yilinda kirim’da gorulmus 1956 yilinda kongo’da gorulmus ve bu adi almistir.
herhangi bir ilaci veya tedavisi yoktur. 9 gun olmezseniz yasarsiniz

bilimsel adi: a98.0 kirim-kongo hemorajik atesi
önce 1944’de kırım’da, sonra 1956’da ise kongo’da görülmesiyle bu ismi almıs olan bu hastaligin kenelerin vektorlugunu yaptıgı etkeninin adı nairovirus’tur..

etken alındıktan sonra 1-9 gün icinde ates,kas agrıları,bas donmesi,boyun agrısı ve sertligi,bas agrısı,fotofobi gibi bulgular belirir.

hasta giderek saldırgan hale gelebilir.bu dönmden sonra ise uyku hali,depresyon tablosu gelisebilir..

cok yüksek bir ölüm hızı vardir(%30)
ölüm, hastaligin 2.haftasında geceklesir..
geneldstek sagaltım yanında iv ribavirin kulanılabilir..

kendimden utanmama neden olan hastalık.şöyle ki;
ben tıp fakültesi 3. sınıfında bu hastalıkla tanıştım.bir mikrobiyoloji dersiydi hoca kenelerden, viruslardan falan bahsederken biz birkaç kendini bilmez olarak kalkmış koskoca adama kızıyorduk:hastalığın adından bile belliydi.kırımkongoydu.bize niye bu saçma sapan ders anlatılmaktaydı ki?sadece vakit kaybıydı bunların hepsi.
ama gün geçti, devran döndü ve bizim güzel ülkemizde de bu hain kenelerin taşıdığı viruslarla bulaşan kırım kongo kanamalı ateşi görülmeye başlandı.
şimdi zamanında dinlemediğim dersin acısıyla hem hastalığı tekrar okuyorum, okudukça kendimden utanıp içimden de hocamdan özür diliyorum.
bir çeşit kenenin yol açtığı ölümcül hastalık.
ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar.

ayrıca gün itibariyle yozgat’ın çekerek ilçesinden bir kişi daha bu hastalığın kurbanı olmuş, hayatını yitirmiştir.
popüler bir haber portalına şöyle bir mesaj attım. bakalım sonu ne olacak? (duyarlı basınımız...pöh)

----------
başlık:
kırım kongo kanamalı ateş hastalığı

mesaj:
bu konuda bir uzmanlığım olmamakla birlikte, halkımızca bilinmesi gerektiğini düşündüğüm çok önemli bazı bilgileri araştirabilmeniz için derlemeye çalıştım.

bu belgeseli 2-3 ay kadar önce discovery channel yada national geographic’te izlemiştim. (ng’de bir arkadaşım çalışıyor. eğer ng’nin belgeseliyse size yardımcı olabilir. gerekirse irtibat bilgilerini size verebilirim)

basında yer almayan (takip ediyorum ama hiç rastlamadım gerçekten) ama çok önemli olduğunu düşündüğüm durumlar kısaca şunlardır(izlediğim belgeselden):

1- asıl taşıyıcı hayvan fare’ler. keneler sadece, hastalıklı fareler ile insanlar arasında köprü oluşturuyor.

2- hastalık fare ısırığı yada fare kanıyla direk temas sonucuda bulaşabiliyor (belgeselde araştırmacı doktorlara asistanlık eden bir adamı fare ısırıyor ve adam hastalığa yakalanıp vefat ediyor)

3- sonunda araştırmacılar hastalığın neden sadece o bölgede alevlendiğini buluyorlar. (hangi ülke olduğunu unuttum)
meğer o bölgede 1 sene önce sıtma hastalığına karşı büyük bir ilaçlama yapılmış ve kediler ölmüş.
kedi yokluğunda ortalama yaşam süresi uzayan fareler, hastalığı daha çok birbirlerine bulaştırmışlar ve daha çok kene tarafından ısırılmışlar. e bunun doğal sonucu olara o bölgede kkka vakalarında patlama olmuş.

4- kedilerin kkka hastalığına karşı doğal bağışıklıkları var. yani kediler fareleri yedikleri zaman hasta olmuyorlar (hastalığın taşıyıcısı oluyorlarmı bilmiyorum)

sonuç olarak sizden ricam;
bir kene büyük ihtimalle yalnızca bir kişiyi ısıracak ve gene büyük ihtimalle oracıkta öldürülecektir ama bir fareyi onlarca kene ısırabilir.

verdiğim bilgileri doğruladıktan sonra (ng’nin türkiye ajansında çalışan arkadaşım belgeseli edinmeniz için size yol gösterebilir), halkımızı bu konuda aydınlatabilirseniz hem habercilik adına büyük bir iş yapmış olursunuz, hemde ülke olarak hastalıkla daha etkin mücadele yöntemleri geliştirebiliriz.

adım ve irtibat bilgilerim gizli tutulması kaydıyla her türlü yardıma hazırım.

şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.
----------
ilginç isimli hastalık.
kırım’la kongo ne alaka. ha bi de kanamalı bi hastalık da değil, bi ateş var işte.
sanırım hastalıgın cok korkunc oldugunu gostermek için boyle bi isim koymuslar.
ilk olarak kongo ve kırım da görülen bir hastalık olduğu için bu ismi almıştır. kanamalı kısmı ise şöyledir ki, deri içi kanamaları, burun kanaması, ağız mukozasında kanama, iç organ kanamaları, beyin kanaması, bağırsak kanamaları..... şeklinde kanamalara yol açıp hastayı kan kaybından bile öldürebilen bir hastalıktır.
0 /