kemal gürüz

haberturk te yayınlanan basın kulübü adlı programda kullandığı talihsiz söylemlerden sonra böyle bir sistemin üniversitelerinde okumaktan utanç duymamı sağlayan "şahsına münhasır" zat.
yök başkanı olduğu dönemde yüzlerce öğrenciye disiplin soruşturması açtırmış, onlarcasını okullardan attırmış, faşizan söylemleri bilinen, kendi düşüncelerinin doğru olduğu sanan mahlukattır.
yök başkanlığını bıraktıktan sonra ankara da gördüğüm zararlı şahıs adamı öyle bir halde gördüm ki bir an peşmergeyle karşılaştımı zannetmiştim
ankara özel yetkili cumhuriyet başsavcılığı tarafından yürütülen 28 şubat soruşturması kapsamında, hakkında gözaltı kararı çıkarılmış.

avukatı, tatilde olduğunu ve pazar günü döneceğini açıklamış. döner mi artık bilinmez.

izmir’de tatil donu$u polis tarafindan gozaltina alinmadi, ankara’ya kendisi gitti ama nöbetçi 12. ağır ceza mahkemesi tarafından az once tutuklandi. hayirlara vesile.
ergenekon davası’nda savcı tarafından hakkında "hükümetin cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen ya da tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.
28 şubat davasında tahliye edilenler arasinda olmayinca intihar etmeye kalki$mi$. sol bilegini bir cam parcasi ile kesmeye kalkan gürüz gardiyanlarin durumu farketmesi sponucunda hastaneye kaldirilmi$. $u anda saglik durumu iyi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23509167.asp
28 şubat davası sonucunda once agirlastirilmis muebbet hapis cezasi aldi ancak iyi hali gozonunde bulundurularak muebbet hapis cezasina cevrildi cezasi. yasi ve saglik durumu sebebi ile henuz cezaevine gonderilmedi ancak yurtdisi yasagi konuldu ve karakola imza verme şarti getirildi. temyiz surecinden sonra yargitay da karari aynen onarsa muebbet hapis cezasi icin cezaevine girecek.