kekova adası

(kekova) doğa ve tarihin bütünleştiği bir dünya cenneti olan kekova, olağanüstü güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. mavi yolculuk yapanların kolayca ulaşıp gezebildiği ve yatlarını emin bir şekilde demirleyebildiği bir yer olan kekova tarihle iç içe inanılmaz güzellikler sergiler. kekova’ya denizden ulaşım kaş ve kale çayağzı’ndan kiralanan kayıklarla yapılabilir.

kaş’tan sonra uluburun geçilerek kekova’ya doğru yol alındığında önce sıcak yarımadası ile karşılaşılır. sıcak iskelesinde aperlai antik kenti, yarımadanın ucunda toprakada ve karaada yer alır. bundan sonra kekova adası uzanmaktadır. bu adadan dolayı tüm bölge kekova adıyla anılmaktadır. kekova adası depremlerle biraz suyu batmış bu nedenle buraya batık şehir denilmiştir. kekova adası’nın karşısında kaleköy ve biraz ileride de yatlar için sakin bir koy olan üçağız köyü bulunmaktadır.

fenike-kaş karayolundan kekova levhasının bulunduğu yola sapıldığında 19 km sonra bir doğa harikası olan üçağız’a ulaşılır.

burası tarihle doğanın ve bugünkü yaşamın iç içe olduğu bir bölgedir. sıcak iskelesindeki aperlai, batık kent, kaleköy’deki simena, üçağız’da bulunan theimussa, gökkaya koyu üzerindeki ıstlada birbirine çok yakın antik kentlerdir. deniz kenarındaki bu kentlerden başka kılıçlı’da apollonia, üçağız’a 2 km uzaklıkta yol üzerindeki çevreli’de tyberissos antik kenti bulunur. tyberissos eski adı tirmisin olan ovaya bakan 365 m yükseklikteki bir tepe üzerinde bulunmaktadır. dağın eteklerinde bir düzineye yakın lykia lahdi ve güvercin yuvası şeklindeki lykia kaya mezarları bulunmaktadır ki bunlar hellenistik ve roma çağı’na aittir. antik şehir tepenin iki zirvesinde yer alır. kuzeyde şehrin akropolisi, bulunmaktadır. daha alçak olan güney tepesinde ise dor düzenindeki apollon tapınağının üzerine onun taşları ile yapılmış olan bir kilise bulunur.

çevreli’den kapaklı’ya doğru gidilirse 4 km sonra inişdibi denilen yere gelinir. bu alanın doğusunda yani deniz tarafında 10 dakikalık bir yürüyüş yapılırsa ilginç yapılarıyla ünlü ıstlada antik kentini de görme şansına sahip olabilirsiniz. buradaki şehirler küçük olduğundan birkaçı birleşerek lykia birliği içinde temsil edilmekteydiler. örneğin; aperlai, simena, apollonia ve isinda bu birlik içinde temsil ediliyordu. çevreli’den 2 km sonra yol bizi bir yeryüzü cenneti olan kekova’ya ulaştırır. bu yol üçağız’da bitmektedir. ancak buradan teknelerle kaleköy’deki simena, batık şehir, sıcak iskelesi’ndeki aperlia görülebilir.

kekova adası:

bölgeye adını veren ada, kale köyü’nün önünde uzanan büyükçe bir adadır. ucunda yer alan tersane koyu’na tekneler yerleşebilir. burada bizans devri’ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. kazı yapılmadığı için tarihi bilinemeyen bu adanın her tarafı kalıntılarla doludur. tersane koyu’na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. kıyı takip edildiğinde, evlerin yarısının sulara gömüldüğü ve merdivenlerin denize indiği görülebilir. ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.