kadına şiddet

bayanların zihinsel (mesela küfür duyma, laf atılma, dille taciz edilme, psikolojik baskıyla zulüm görme, a$agılanma gibi) ve de fiziksel $ekilde (mesela elle taciz, tecavüz, sömürülme, darp edilme gibi)istismar edilmesidir.

$uanda da istanbul bilgi üniversitesinde kadına $iddet olmasın kampanyası düzenlenmektedir.
"...bu kente yalnızlık cöktügü zaman
uykusunda bir ku$ ölür ecelsiz
alıp da başını gitmek istersin
karanlık sokaklar kör sagır dilsiz..."

son zamanlarda gittikçe artan eylem. eşi, sevgilisi tarafından öldürülenler, yediği dayak yüzünden yürüyemeyecek hale gelenler.. kadından ve aileden sorumlu bakanımız aliye kavaf, eşcinsellik hakkında tıbbi görüşlerini doktormuşçasına anlatmayı iyi biliyor da, şu aralar nedense pek sesi çıkmıyor. aaa pardon çıkıyor sesi, ’dekolte giymek tacizin tek sebebi değildir’ diyor, bizi neden taciz edildiğimiz konusunda aydınlatıyor.

koruyamadığımız binlerce kadın şu anda etrafındaki bir erkekten dayak yiyor, öldürülünce 40 saniye kadar nasıl öldürüldüğünü dinliyoruz yemek yerken. savcılığa korunmak için başvuran kadınların hiç birini koruyamıyoruz.

ama öyle de iki yüzlüyüz ki. hrant dink devlet tarafından korunmadı, davası hala sürüyor, dönem valisi hakkında soruşturma başlatılıyor, peki aynı şekilde korunmayan kadınlar için ne yapılıyor? onlar da insan değil mi? illa ki gazeteci, yazar, şarkıcı, türkücü, oyuncu moyuncu mu olmaları gerekiyor? bence ben susayım, aliye kavaf açıklasın..
bunu yapanlarla aynı havayı solumak ne kadar doğalsa işte o havayı soluyan ibnetorların da gidip kadına çocuğa el kaldırmaları doğal sayılıyo adalet sistemince. kadına şiddeti körükleyen etkenlerin başındadır çarpık adalet düzeni.
en yogunu porno filmlerde ya$anmaktadir.

karde$im insan insana oyle bir $ey yapamaz ya bu nedir ya. her "yanli$likla" izledigimde o kadinlari alip evde besleyesim, sevip ok$ayasim geliyor minik bir serce severmi$cesine narin narin. hele bir rocco var birader, allah onun belasini versin ba$ka da bir $ey demiyorum ben.
doğuda bir ev evde 12 kişi 2 gelin aynı evde yaşamakta. çoluk çocuk ,görümce kayınpeder ,kaynana hepsi iç içe.

evin küçük gelini: masum ,tertemiz kocasını seven sayan, itaat eden elinde bir kızı karnında 2.çocuğu.
küçük gelinin kocası:ayyaş,sapık,ne iş yaptığı nerde sürttüğü belli olmayan.o masum tertemiz eşini aldatan.

sonuç: şiddet ve aldatma.yüzü tanınmaz hale gelen hamile bir kadın ve onu evden kovan ahlaksız koca.

tabikide bu olanlar hep doğuda olmuyor türkiye’nin her köşesinde yaşanıyor.ama benim şahit olduğum bu olay doğuda muş’ta oluyor.hiç çekinmeden de söylüyorum bu şerefsizliği yapan ne yazıkkı öz be öz kuzenim.şimdi böyle insanlar oldukça kadınlar günü mü? olur. huzur mu? olur.
türkiye’de kadına yönelik şiddet konusunda erkek ve kadın olmak üzere iki taraf var. biri güçlü biri güçsüz. biri hakim diğeri muhtaç. peki bunun nedenleri neler? psikolojik boyutundan çok sosyolojik boyutunu ele alırsak, elbette ki ataerkil toplum yapısı ve erkeği yücelten politikalar bunun tek nedeni. hiçbir şeyi anlamlandıramayan küçücük çocuğa sen - göster amcana pipini diyip gurur duyacağı bir organı olduğu mesajını verirsen, elbette ki o çocuk büyüdüğünde kadın üzerinde hakimiyeti olduğunu, onu kullanması gerektiğini düşünür. her ne kadar kadına yönelik şiddet abartılıyor dense de bana göre çözülmesi gereken en büyük problemlerden biri.
gün geçtikçe devam eden, evlerden taşıp sokaklara dökülen; hatta yetmeyip karakollara bile giren durum!

izmir’de bir karakol varmış, buradaki sivil polisler evirip çevirdikleri göz altına aldıkları kadınları eşek sudan gelmeyecek, gelmeye korkacak şekilde döverlermiş; biz de oranın adına devlet ocağı dermişiz; iyi halt edermişiz!!!

içler acısı olan ise, olaya şahit olan üniformalı bir polisin rutin işleirne devam edip dayak yiyen kadını iplememesi.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25430/19426253/1/kadina-karakolda-feci-dayak.aspx
kadınların fiziksel güçsüzlüğünü fırsat bilerek erkeklerin egolarını tatmin ettikleri çoğu zaman yer-yön değiştirme savunma mekanizmasını kullanarak özellikler eşlerine uyguladıkları fiziksel saldırı.
gözümüze çarpmayanlar dışında bugün webte izlediğim polis tarafından karakolda bir bayana uygulanan soysuz davranış.
birak dayak yiyenin kadin olmasini orda savunmasiz veya karsi koyacak gucu olmayan bi insana uygulanan dengesiz siddet bile insanin kanini donduruyor. a.ina koyduklarim diye kufredesi geliyo insanin icinden, aklima geliyo "lan bu pislik herifler yarin olse $ip diye $ehit apoletini kapacak insanlar degil mi ya". atin boylelerini kutsal mesleklerden ya!
sizin inanciniza comak sokim be, obur tarafta da hurileri kirbaclarsiniz.
neyle nasirlasmis lan sizin kalbiniz, kendiniz yapmayi birakin $u goruntuleri izlerken bile tuyleriniz diken diken olmuyo mu "dur duraminakoyim etme lan" demiyo musunuz!
ilginctir, ulkemizde ozellikle dogu bolgelerinde her gun milyonlarca evde istisnasiz meydana gelen olay, medyaya yansidigi anda ilgi ceker oldu. oysa bu olayin medyatik olmasina ne gerek var ki? gidin doguda bir kac kapinin onune ve gece evi dinleyin sessizce. en az 10 evden bir tanesinde duyacaginiz sesler sevgi ve $evkat sesleri olmayacaktir. canhira$ feryatlar, cocuk aglamalari ve tokat sesleri, belki daha da ileri boyutta kemik kirilma sesleri vs.

bugun gazetede bir haber yayinlanir, kadina $iddet gundeme gelir. bizim icin bugun gundemi i$gal eden bu eylem, bu ulkenin sinirlari icerisinde milyonlarca evde her gun top trend konumundadir, hic gundemden du$mez. gulerek izledigimiz alemin kıralı isimli dizideki kubat otuz$ubat ile nihale otuz$ubat durumu sadece kurgudan mi ibarettir? bu ulkede bizim gulerek izledigimiz sahneleri ya$ayan onbinlerce kadin var, bu kurguyu hayatlarinin her evresinde ya$amak zorunda birakilan onbinlerce kadin.

gazetede haber oldu, hoop haydi tepki gosterelim.

degil i$te oyle. bu ve benzeri $eyler hic akildan cikartilmamasi gereken konulardir. hani deprem olur herkes bir anda deprem profosoru kesilir ve kisa bir sure sonra her $ey unutulur ya, i$te o hesap. deprem gundemden du$se bile fay hatlarinin kendi iclerindeki aktivitesi bitmiyor, bize vuracagi gunu bekliyor.

bazi $eyler bize vurmadan tedbir almak lazim.
gerdek gecesi gelenek olarak kocanın yeni gelini tekme tokat dövdüğü bölgeler olan bir ülkede hala şaşırılmasına şaşırdığım şiddet türü. bunun bir de ilk regl olduğunda anne tarafından yüzünüze şiddetli bir tokat atılan versiyonu vardır. hiç duymadınız mı? oldu, hayat sadece istanbul, izmir ve istanbul’dan ibaret zaten türkiye’de. iyi uykular.
ne yazıkki "kadınlarımıza" "eşlerimize" yani ülkemizi zamanında her türlü zor şartlar altında kalkındırmada yardım eden "kadınlara" şiddet oranı ülkemizde fazlasıyla var..allah’ım kadınlara,bayanlara kalkan ellerin,yapılan hakaretlerin hesabını sorucaktır..!!
kadınlara şiddet ülkemizde fazlasıyla var.her türlü hakaret vb olayla kadınların üzerinde gerçekleştiriliyor allah’ım kadınlara kalkan ellerin ve yapılan şiddetlerin cezasını vericektir.
0 /