kaddafi

başta amerika ve fransa olmak üzere bazı emperyalist güçler tarafından ülkesi işgal edilmiş ve öldürülmüş, libya'nın en uzun süre iktidarda kalmış lideri.

muammer kaddafi sonrası libya tam bir istikrarsızlık dönemine girmiş. bilimum kaynakları amerika ve fransa tarafından sömürülmeye bırakılmıştır. esasen kaddafi muhaliflere karşı müthiş bir ilerleme kaydetmişti. trablus alınmak üzereydi ki fransız uçakları kaddafi'nin zırhlılarını yerle bir etti. tamamiyle avrupa'nın açık açık işgal operasyonu düzenlediği bu ülkeye hiç kimse sahip çıkmamış. özellikle rusya ve çin bloku bu konuda yönetimi islam soslu sosyalizm olan kaddafiye gerekli desteği vermemişlerdir.

onu şu kelimelerle hatırlayacağız. şibir şibir, dar dar, bit bit, zenga zenga, fard fard.
kaddafı'nın lıbya'sı şuan kı lıbya'dan çok daha ıyı olduğu yadsınamaz bır gerçektır. eğer eğıtım düzeyı yeterlı değılse ben demokrasıyı desteklemıyorum bu benım fıkrım çünkü maşa gıbı kullanıyorlar halk koyun olduğu ıçın nereye çekersenız öyle gıdıyor fakat böyle zengın bır adamın yönetmış olması en azından eğıtım sevıyesı bellı bır noktaya gelene kadar doğrudur.
saddam hüseyin gibi eli kanlı diktatörün önde gideniydi. ama bu şekilde olması hiç hoşuma gitmiyor nedense.

bop önünde bir engeldi, aradan çıkarıldı.

emperyalizm yaklaşık yüz yıl önce kimi bölge ülkesine milli devlet, kimisine emirlik-krallık-sultanlıkla girmişti; bugün twitter-facebook biraderlerin de katkılarıyla demokrasi, insan hakları falan filan ve ülkemize de ileri demokrasiyle giriyor.

scooby doo falan çizgi filmlerde ve bazı filmlerde kötü karakterlerin sürekli yenilmesi rahatsız ederdi beni. elbette iyi biri olma ve iyilerden/iyilikten taraf olmakla birlikte. işte öyle bir şey... sanırım.

*ingiltere’de yakın zamanda meydana gelen şiddet olayları sonrası, hükümetin sosyal medyaya bu tür olaylar yaşandığında müdahale edebileceği sonucunu doğurdu. ama orası demokrasinin beşiği, çin-suriye falan değil ki...
anla$ilan o ki ulkesinde ayakta durabilecek tek insan kalincaya kadar koltugundan vazgecmeyecek. nasil bir iktidar hirsidir bu, anlamlandirmak cok guc. her gun onlarca belki de yuzlerce ki$i ölüyor ulkede ama kaddafi’nin umurunda degil bu durum.
0 /