istanbul a üçüncü havalimanı

malumunuz bir suredir var bu du$unce, hatta artik projelendirilmi$ sanirim. ibb ba$kani kadir topba$’in acikladigina gore bu havalimani terkos gölü yakinlarina yapilacakmi$;

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21812046.asp
tam yeri de aciklanmi$.

bakanin soyledigine gore istanbul’un karadeniz sınırına yakın olan kesiminde, yeniköy ve akpınar köyü arasında, eski kömür ocaklarının bulunduğu yere inşa edilecekmi$.
bugun buranin temel atma toreni de gerceklesti. havalimaninin ilk etabi 2017 de acilacak ama hepten tamamlanmasi 2018 i bulacak. havalimani ile alakali tum detaylar $urada;

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26568510.asp
üçüncü köprü inşaatı ile birlikte tarihe geçmeye aday olan inşaat alanıdır.

bir ara gidip her ikisini de görmenizi tavsiye ederim, orman nasıl yok edilir, ağaç nasıl kesilir, doğa nasıl katledilir açıkça görebilirsiniz. maalesef sadece inşaat alanında değil bu inşaatların çevresinde de eskiden ormanlık olan alanlar yavaş yavaş kelleşmeye ve orman arazisi niteliğinden çıkmaya başlamıştır.

bu tip projeler yapılırken tabii ki ağaçların kesilmesi, inşaatların yapılması normaldir ama bunun bu derece fütursuzca yapılması ve ranta çevrilebilmesi ülkemize mahsustur sanırım.
bugun açılışı yapılacak olan, hatta şu dakikalarda açılışı yapılan havalimani. ancak bu havalimaninin ismi henuz yok. yani açılışı var ama ismi yok. o kadar acele ettiler ki 29 ekime açılışı yetiştirmeye, zaman ayırıp isim bile bulamadılar. şu günlerde tek bildiğimiz isim istanbul yeni havalimanı yahut istanbul havalimanı şeklindedir.