ismet inönü

turkiye cumhuriyeti’nin 2.cumhurbaskani.ataturk oldukten sonra paralarin uzerine kendi resmini bastiran kisi.
ataturk’un yakin silah arkadasi,hatay sorunu yuzunden ataturk’le arasi acilmistir,bu sorun yuzunden basbakanliktan istifa etmis yerine celal bayar atanmistir.
ataturk’u kiskandigi apacik belli olan hic sevmedigim ama kurtulmamizda buyuk emegi gecmis milli mucadele kahramani.
ataturkun vefatindan sonra banknotlara kendi fotografini yerlestiren kiskanc kisi. milli sef!!!
atatürk’ü kıskandığı bariz belli olan eskinin askeri, siyaset adamı.ülke yönetirkenki yaptığı hatalar,milli bir siyaset gütmemesi hataları arasındadır.atatürk vefat ettikten sonra kendi fotoğraflarını paralara bastırmış,o sene çıkan pul koleksiyonlarında kendisine atatürk’ten daha fazla yer verdirmiştir.ayrıca "büyük taarruz" adını verdiği yurt içi gezilerinde de halktan tepki görmüştür.2.dünya savaşı türkiye’sind beyaz trenine atlayıp,savaranoyla gezintilere çıkmıştır.asker kökenli olması,adının yolsuzluklara karışmaması artılarındandır kısacası en iyi ikinci adamdır.
enflasyon kelimesini başbakan olduktan daha sonra duyduğunu anılarında itiraf eden adam. bu insanlar yönetti bizi işte.
kendisini çok sevmesemde bu vatan için önemli şeyler yapmış olan kişidir. kurtuluş savaşı’nı kazanmamıza önemli katkıları olmuştur. daha sonra ise türkiye’yin 2.dünya savaşı’na dahil olmasını engellemek için akıllıca işler yapmıştır. 2.dünya savaşı döneminde halkı ekmeksiz bırakmasıyla bilinir am kendisi bu iddiaya şu şekilde cevap vermiştir:"ben sizi ekmeksiz bırakmış olabilirim, fakat babasız bırakmadım." anıtkabir’e aktarılan parayı aşırı derecede kısmış ve tamamlanmasını geciktirmiştir. atatürk’ün son yıllarında onunla ters düşmüştür. bu nedenle toplumda antipati uyandırmıştır.
her zaman mükemmel bir ikinci adamlıktan öteye gidememiş, ingiliz yada abd mandasını destekleyen bunu hep savunan atatürk ölüm döşeğindeyken öldürülmesini istediği ve atatürke öldürüldüğü söylenen kişi. 2. cumhurbşkanımızdır bu döneme milli şef dönemi denmektedir. milli şef döneminin en belirgin olayları atatürk büstlerini kaldırtıp kendi büstlerini yaptırması(sadece memleketi malatyadaki heykeli kaldırılmamıştır), para ve pullara kendi resimlerini koydurtması, camileri ahıra çevirtmesi, uçak fabrikasını kapattırarak abdden uçak parçaları ve uçak alan bu milletin basına gelmiş en milli bir büyüktür!
atatürk ün ölümünden sonra kendi yerine geçmesi için bizzat mareşal fevzi cakmak ın ismi verdiği halde bir şekilde cumhurbaşkanı, akabinde kendi deyimi ile milli şef olmuştur. daha sonra atatürk ün büstlerini kaldırıp, pul ve paraların üzerine de kendi resmini bastırmıştır. chp nin değişmez genel başkanı olmuştur ki bunun için tüzüğü değiştirmiştir, uçak fabrikalarını kapatıp aynı uçakları amerikadan ithal ettirmiştir ve hiçbir zaman atatürk ün benimsediği demokrasiyi anlayamamıştır. belki şahane bir askerdir, bu konuda kimse eline su dökemeyecektir ama siyasettten zerre nasibini alamamış bir bireydir de ruhu şad olsun.
hakkinda sürekli işte kendi pullarını bastirdi, kendisi icin para bastirdi suclamasında bulunulan kisi. bildigim kadariyla bu davranışın arkadasındaki sebep halka atatürk gibi bir liderin gercekten öldügünü benimsetmekti.
2. dünya savaşı’na bizleri sokmamasıyla türkiye’ye büyük hizmet etmiş olduğu ise unutulmamalıdır. ki o dünya savaşında milyonlarca insan yaşamlarını yitirmişlerdi.
ayrica atatürk düşmanı, nurcu döküntüleri tarafından sevilmez.
kendi iktidarı döneminde dünyada vuku bulan talihsiz olaylardan-ikinci dünya savaşının kaos ortamından- türkiye’yi çok başarılı denebilecek bir şekilde sıyırmayı başarabilmiş, başarılı, politik bir şahsiyet.iyiki de vardır.
0 /