hayvan hakları

hayvanların insanlarla eşit haklara sahip olduklarını savunurlar ve biyomedikal araştırmalarda, sportif amaçlı hayvan kullanımına, kürkleri için, eğlence amaçlı veya ürünlerin test edilmesi için hayvanların kullanılmasına ve hayvanların yenilmesine tümüyle karşıdırlar. aynı zamanda acının azaltılmasının dışında hayvanların öldürülmesine de tamamen karşıdırlar.

(bkz:panter emel)
(bkz:hayvan hakları evrensel bildirgesi)
yeni çıkan yasaya göre arabanızla çarptığınız hayvanları veterinere götürdüğünüzde bütün masraflar trafik sigortanızca karşılanacakmış.
bugün ankarada içi dışı paramparca olmuş elliden fazla dikiş atılmış bir yavru kedi var. büyük harflerle yazıyorum yavru kedi. ve o pislik yaratıgın kopasıca 3 cm çükü hayvanın bağırsaklarını parçalıyor, karın boşluguna akan sperm hayvanın iç organlarını iltihaplandırıyor. daha fazla anlatmak istemiyorum uçan kuşun mobeseye yakalandıgı bu teknolojide bu yaratıgı bulmak kaç dakika sürer? açlıktan ekmek çalan çocugun hapse tıkıldıgı bu salak topraklarda o canlının hakları neden korunmaz? ben her gün daha çok soğuyorum bu ülkenin uçkur düşkünü yaratıklarından.
mhp hayvan haklari ile yeni bir yasa tasarisi sundu meclise. eger kabul gorurse 640tl lik idari para cezasi ortadan kaldiriliyor, yerine hayvan olduren icin 2/5 sene arasi yaralayan icin ise 1/3 sene arasi hapis cezasi geliyor.

yeterli olmasa da eskisine nazaran cok daha caydirici olacagi kesin.