frengi

ekseri ucuz fahi$elerden bulasan mikrobik hastalik.
cinsel organlardaki a$iri aci veren yaralar ile kendini gosterir.zamaninda tedavi edilmedigi zaman hem kisirliga hemde cinnete neden olabilir.
bu hastalık hep itilip kakılmış ve her ülke hastalığın kendine başka bir ülkeden geldiğini savunmuştur. bizde de frenklerden geldi anlamında frengi denir.
sierra leone gibi afrika ülkelerinde, yerlilerin terlerindeki farklı bir maddeden dolayı, tokalaştıgınızda yada sarıldıgınızda bile bulaşabilen hastalıktır. oralara yolunuz düşerse dikkat edin derim ben.
Tedavisi tek doz penisilin tedavisi ile bazen mümkün olmayandır.soyle ki frengi yani sifilizin evreleri vardır.birincil evre ikincil evre gibi.birincil evrede genelde tek doz tedavisi mümkündür.ikincil de ise 3 haftalık haftada bir penisilin en yüksek doz enjekte edilir.son evrede ise hastaneye yatmak gerekir çünkü penisilin 4 saat ara ile günde 6 kere damar yolu ile enjekte edilir.tedavi süresi 10-12 gündür.sevgili eşim sağolsun onun sayesinde öğrendim bunları.temmuzda kabus günler geçirdim zira.norosifiliz tanısı ile tam 11 gün işkence gördüm hastanede.belden su bile aldılar.yani lomber ponksiyon yaptılar.allah a şükür şimdilik sıkıntı yok.senelik kontrollere devam.