fransızca

kelime ezberlemenin yanina bir de gramer ezberleme eklemis olan dil.konusmak icin guzel de mumkunse sarki soylenmesin bu dilde..
kulagaoldukca erotik gelen ama sadece kulakta kalan almanca gibi fiiliyatta pek kullanildigini duymadigim dil. ayrica pek cok dile de olusumunda temel olmustur.
en nazik dillerden, insana uzaktan zor gelen ama aslinda ingilizcenin ya da latin dil ailesinden bir dilin uzerine ogrenilmeye calisilinca cok kolay olan bir dil.
ogrenilmesi cok zor olan ama ogrenmeyi becerebildikten sonra diger dilleri de cok kolay bir sekilde ogrenmenizi saglayacak olan dildir.
fransiz dili. fransiz okullarinda okuyan ogrencilerin okuduklari sure boyunca nefret ettikleri (istisnalar kaideyi bozmaz), okuldan cikinca da islerine yarayabilecegini farkettikleri dil.
kelimelerin dişi ve erkek kelimeler şeklinde ikiye ayrıldığı ve kelimenin dişi veya erkek olduğunu anlamanın bir yolu olmadığı (ezberlemek gerekir), ingilizce’nin bir dil olmadığını anlamama olanak tanımış, öğrendikten sonra ispanyolca, italyanca, portekizce gibi latin dillerini kolayca öğrenebileceğiniz, dünyada oldukça geçerliliği olan, güzel bir dil.
bi gazla bir kaç kelime, bir kaç cümle öğrenmişliğim vardır lakin aklımda kalan tek şey; jönö palpa franse, bununda ancak okunuşunu yazabildim o da ayrı bi konu..
konusurken hem dinleyene hemde konusana ’’top’’ hissiyati veren dil. hele hele birde usulune uygun telaffuz ediliyorsa fransizcadan daha top dil yoktur herhalde.
öğrenirken sadece bir dil değil bir hayat tarzı da olduğunu farkettiğiniz lisandır.kıskanılmaya sebeptir.
avrupa birliğinin resmi dili.öğrenmek de konuşmak da oldukça zordur. türkçeye birçok kelime hediye etmiş dil. kelimeleri feminen masculin- eril,dişil- ayırdığı için müslüman sömürgelerinde insanlar allah a dieu der. dieu eril bir kelimedir (le dieu), tanrı da eril midir sorusu gündeme gelir.
önümüzdeki 20 yıl içerisinde konuşulma oranı en çok artacak olan dil fransızcadır.
0 /