fasulye

saklambac, yakalamac gibi oyunlarda oynayamayacak kadar kucuk/korkak olan cocuklara verilen isim. fasulye iseniz kimse size dokanmaz. ebeler ebelemez saklandiginiz yerden sizi cikarmaz deli gibi pesinizde kosmaz.
fasulyesinizdir.
fasulye, sirik fasulyesi ve bodur fasulye olmak uzere baslica iki gruba ayrilir.sirik fasulyesinin cali, boncuk, barbunya; bodur fasulyesinin ise, yer fasulyesi ve ferasetsiz fasulye gibi cesitleri vardir.
en besleyici sebzelerden biridir. proteince zengin ve lezzetli bir sebzedir.kuru fasulye % 25 protein, % 55 karbonhidrat, % 4 seluloz, % 2 yag, % 10 su ve % 4 diger maddeler ihtiva eder.
küçükken pamuğun arasına yerleştirip sulayıp kendi çapımızda bitki/çiçek yetiştirdiğimizi zannederek bizi mutlu eden sebze.
( phaseouls vulgaris ) :baklagillerden; barbunya, çalı, ayşekadın, horoz gibi birçok çeşitleri olan bir bitki ve bunun sebze olarak kullanılan yeşil ürünü ve kuru tohumlarıdır.

kullanıldığı yerler:
taze fasulye, bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. vücudun kuvvetlenmesini sağlar. pankreas bezi’nin gereği gibi çalışmasına yardımcı olur. şeker hastalığını önler ve kandaki şeker miktarını düşürür. idrar tutukluğunu giderir. albümini düşürür. böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. karaciğer yetersizliğini tedavi eder. kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir. kalp çarpıntılarını giderir. zehirlenmelerden sonra yenilecek olursa; çabuk iyileşmeyi sağlar. fasulye pişirilirken, pişirme suyunu en azından 2-3 kere değiştirmek gerekir.
0 /