emirdağ

emirdağ, afyonkarahisar’a bağlı ilçe.

ilçe merkezinin ismi burayı mesken tutmuş bulunan oğuz-türkmen boylarının isimlerinden hareketle 1867’ye kadar cırgın veya musluca olarak anılagelmiş, 1867’deki bölgesel idare düzenlemelerinin ardından 1933’e kadar sultan abdülaziz’e atfen aziziye olmuştur.

aziziye ismini alarak ilçe olmadan önce emirdağ ve köyleri han-ı barçın (eskişehir han ilçesi), barçınlı (bayat ilçesi), nevahi-i barçınlı (bolvadin kemerkaya kasabası) kazalarına bağlı iken, 1850 yılında emirdağ’ın ismi musulca nahiyesi olmuştur. 4 mart 1889’da hüdavendigar (bursa) vilayetine bağlı olan afyon sancağında da yeni ve geniş bir idari yapılanmaya gidilmiş, karahisar, sandıklı, daha önce var olan barçınlı, han-ı barçın, nevahi-i barçınlı, karamık ve çola-abat kazaları kaldırılmış, barçınlı kazasının yerine ise bayat nahiyesi ve aziziye (emirdağ) kazası kurulmuştur. [1] [2] bayat da aziziye’ye bağlanmıştır.

1933’de ilçe merkezinin ismi, yamacında yer aldığı emir dağı’na (yüksekliği 2.281 m.) atfen emirdağ olarak değiştirilmiştir. ilçe merkezinin rakımı 1.000 m.’den biraz fazladır.

emirdağ ve köyleri bölgesine ilk yerleşen aşiret morcalı türkmen aşireti’ dir. sonra sıra ile karabağlı aşireti, musluca aşireti, boynu yoğunlu türkmen aşireti’dir.


konumu [değiştir]ege bölgesinin kuzeydoğusunda, iç anadolu sınırında yer alır. afyonkarahisar’ a 70 km, eskişehir’ e 110 km , ankara’ ya 186 km, izmir’ e 397 km, konya’ ya ise 225 km uzaklıktadır.

batısında afyonkarahisar ili bayat ilçesi, güneyinde bolvadin, sultandağı ilçeleri ve doğusunda konya ili çeltik ilçesi, güneydoğusunda yunak ilçesi, kuzeyinde eskişehir ili sivrihisar ve çifteler ilçeleri, kuzeybatısında han ilçesi ile komşudur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/emirda%c4%9f,_afyonkarahisar