edep

asli edeb olup latin alfabesine gecilmesiyle beraber kelime sonlarindaki b c d g harfleri sertlestirilmistir.edeb kelimesinin de edb kuralindan geldigi rivayet edilir.
edb kurali:
eline
diline
beline hakim olacaksin.


kendini ve bütün uzuvlarını her türlü kötü vasıftan uzak tutman (site içine göre söylersek parmaklarımızı)
elif şafak’ı her ne kadar sevmesem de edeple ilgili şu cümlelerinin hakkını yiyemem sanırım.

haddini aşmamak, kalp kırmamaktır edep.. dedikodudan, haksızlıktan ve ithamdan uzak durmaktır edep.. eyvallah kelimesi üzerine kafa yormaktır.. bilmediğin konuda susmak, bildiğin konuda ahkâm kesmemektir edep.. insan ayrımı yapmamaktır.. aşırılığa gitmemektir......
yokluğunda müdahalesiyle yardımı dokunacak bir eğitim kurumu bulunmamaktadır.

-----------------------------necip fazıl kısakürek----------------------------
insanda yok ise edep neylesin medrese mektep,okusa alim olsa yine merkep yine merkep
-----------------------------necip fazıl kısakürek----------------------------
tanım olarak : toplum töresine uygun davranma veya iyi ahlak, incelik, terbiye olarak tanımlanır. islam'da, hayatın her yönünü kapsayan görgü ve ahlak kurallarıdır.
ama aynı zamanda tek gecelik ilişki yaşayan kadınların bizleri davet ettiği olgu. bu başlık altında bir gönderme yapmak gerekirse ,
çok iyi niyetli , karakter sahibi , insan gibi insan fahişeler tanıyorum. kimseyi karalamadım . kimseyi küçümsemedim . sadece fahişe ile tek gecelik ilişki yaşayan kadının bence cinsel ilişkiye bakış açıları hemen hemen aynıdır. iki kadın içinde bu ilişkinin hiçbir kutsiyeti yoktur. sonuç olarak tercih meselesidir saygı duyar , gereken özrü de bu başlık altında iletmek isterim. (bkz:yumurtagibicocuk)
sayet "bence.." ile baslayan cumleler kurabilme ozgurlugumuz varsa, _ki var oldugunu dusunuyorum_, bence edep kavrami temelinde incelik barindirmali.
cunku incelik yahut nezaket dedigimiz kavram; her turlu dialogun /ortamin/ iliskinin temelinde var olmak zorundadir, bence.

soz konusu entry (bkz:#1104378 ), hic bir sekilde kisisel fikir beyan etmemekte, tam tersi tepeden inme bir yargi icermektedir.

bu arada, uzerime alindim elbette.
cunku 30 yasinda, fahiselik gercegini kendi ahlak sinirlarina sigdiramamakta ve yeri geldiginde bu sozcugu asagilamak icin kufurlerinde kullanan, fahiselik yapmadan para kazandigi bir meslege sahip olan ve en onemlisi iliskilerine hic tek gecelik iliski/yuz gecelik iliski ayrimi yapmadan baslamis olan bir kadinim.

dolayisiyla elbette uzerime alindim.

cunku bahsi gecen entry ozetle su algiyi yaratiyor: tek gecelik iliski yasayan kadin fahisedir nokta. ben bunu kabul etmiyorum. ha edenler vardir, bilemem ve beni baglamaz.


ps: ozur mahiyetinde sunulan cumlelerin icinde parildayan, "..sadece fahişe ile tek gecelik ilişki yaşayan kadının bence cinsel ilişkiye bakış açıları hemen hemen aynıdır.." cumlesini kabul edip, "ehh kendi kisisel fikridir" der ve gecerim, hic bir sekilde katilmasam da.

nazik ozur icin tesekkur eder, cekilirim.
temiz ahlak, kendini bilme, haddini aşmama, temiz lisan. insanın dilinin altındadır ve gözlerinin içinde bulunur. her insanın haiz olması gereken beşeri bir hasleti olmakla birlikte, tüm herkesin bu çizgi üzerinde olması, edebin ''edep' olmasından öte yüzeysel bir algı olduğunun işareti olur. bundan dolayıdır ki; edebi edep yapan edepsizliğin ta kendisidir. tıpkı kötülüğün iyiliği bir nimet olarak göstermesi, çirkin olan bir şeyin güzeli doğurması gibi. işte bundan ötürü edepsizlik ve edep, güzel ve çirkin, iyi ve kötü her zaman olacak ve bu terazi minvali üzere hal devam edecek.

edepli olmak güzeldir. edepsizlik güzel olan edebi daha bir güzelleştirir.
benim edepsizliğim senin edebini yücelten yegane şey.