domuz eti

islam tarafından yasaklanan, standart şartlar altında kesilince (her et gibi) faydalı ve lezzetli olan hayvansal besin kaynağı.
islam tarafından yasaklanmış olmakla beraber yurt dışına çıkma durumu olanların ister istemez yemek zorunda kaldığı bir ettir. ayrıca avrupanın en buyuk domuz yetiştirme çiftliklerinden biri de eskişehir yakınlarındadır.
anlayamadığım tek olay şudur, islam alemi dışında kalan dünyadaki bütün insanlık hıristiyanlar başta olmak üzere domuz etini sıkça tüketmektedirler. madem domuz eti insan sağlığına çok zararlı bu kadar insan salak mı? bu kadar bilimadamı ve uzman var, bu konularda araştırmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir ancak bugüne kadar domuzetinin yasaklanmasına neden olabilecek hiçbir bilimsel çalışma yapılmadı. eğer domuzlar bilimsel yöntemlerle yetiştirilirse yenilmesinde hiçbir sakınca görülmedi şimdi 630lu yılların domuz yetiştiriciliği olmadığına göre olayı hala öyle mi yorumlamamız gerekir? bende domuz etini seven birisi değilim, kokusunu da sevmem ancak bilimin ışığından da vazgeçek değilim. dünyada milyarla sayılacak kadar insan özellikle de hayvan eti gibi üzerinde titizlikle durulan bir besini zararlı olması halinde yer mi?
domuz eti cok yaglidir. yenildigi takdirde, bu yag kana gecer. böylece kan, yag tanecikleriyle dolmus olur. kandaki bu fazla miktardaki yag; atar damarlarin sertlesmesine, tansiyon yükselmesine ve kalb infarktüsüne sebep olur.

ayrıca içinde sutoksin adlı zehirli bir madde ve aşırı derecede büyüme hormonu vardır.

islam dininde haram olduğu için sürekli merak konusu olan ve benimde tadını çok merak ettiğim bir ettir.
dünyada gökyüzne bakamayan tek hayvan olan domuzun etinide yemeyivereyim canım sanırım diğer etler bana gereksinimim kadar protein verecektir...
domuz etinin yenilmesi neden günah sayılmıştır?
1) domuz kendi pisliğini yer( bu bir gerekçe değil, balık ve tavuk da yer çünkü).
2) eti yüksek sıcaklıklarda bile mikrop barındırabilir(yani bazı mikropları ölmez).
3) güneş ışığından zararlı biçimde etkilenen tek hayvandır(derisi yanar).
4) eşini kıskanmayan tek hayvandır.
nedense insanların yapmaktan en çok korktukları haram.
örnek:içki haramdır, çoğu kişi içer ama domuz eti diyince hemen dinden çıkıcağını düşünür.
domuz eti cok yaglidir. yenildigi takdirde, bu yag kana gecer. böylece kan, yag tanecikleriyle dolmus olur. kandaki bu fazla miktardaki yag; atar damarlarin sertlesmesine, tansiyon yükselmesine ve kalb infarktüsüne sebep olur.

ayrica, domuz yagi icerisinde "sutoksin" denilen zehirli maddeler mevcuttur. vücuda giren bu zehirli maddelerin disari atilmasi icin, lenf bezlerinin fazla calismalari icab eder. bu durum, bilhassa cocuklarda lenf dügümlerinin iltihaplanmasi ve sismesi seklinde kendini gösterir. hasta cocugun bogaz bölgesi anormal bir sekilde siserek, adeta domuza benzer. bu sebeple, bu hastaliga "domuz hastaligi" (skrofuloz) adi verilir. hastaligin ilerlemesi halinde, bütün lenf bezleri cerahatlanarak siser. ates yükselir, agri baslar ve tehlikeli bir durum ortaya cika
domuz etinde bol miktarda bulunan sümüksü bag dokusu, kükürt yönünden cok zengindir. bu sayede, vücuda fazla miktarda kükürt alinmis olur. bu fazlaliksa; kikirdak, kas ve sinirlere oturarak eklemlerde iltihaplanma, kireclenme ve bel fitigi gibi cesitli hastaliklara yol acar.

domuz eti devamli yenirse, vücuttaki sert kikirdak maddesinin yerini, domuzdan gecen sümüksü bag dokusu alir. bunun sonucu olarak, kikirdak yumusar; vücut agirligina tahammül edemeyerek altinda ezilir. böylece, eklemlerde bozulmalar meydana gelir. domuz eti yiyenlerin elleri peltelesir, yag tabakalari tesekkül eder. mesela yiyen kimse sporcuysa; yorgun, tembel ve hareketsiz olur. bazi futbolcular bu sebeple mesleklerinden olmuslardir.
domuzda büyüme hormonu da cok fazladir. dogdugu zaman birkacyüz gram olan domuz yavrusu, alti ayda yüz kiloya (!) erisir. bu kadar süratli gelisme, büyüme hormonunun fazlaligi sebebiyledir.

domuz etiyle fazla miktarda alinan büyüme hormonu, vücutta doku sisliklerine ve iltihaplanmalara yol acar. burun, cene, el ve ayak kemiklerinin anormal bir sekilde büyümesine ve vücudun yaglanmasina sebep olur.

büyüme hormonunun en etkili yönü, kanserin gelismesine zemin hazirlamasidir. nitekim domuz kesim isiyle ugrasanlar, erkek domuzlarin belli bir yastan sonra kansere yakalandiklarini ifade ederler.

domuz etinin ihtiva ettigi histamin ve imtidazol denilen maddeler, deride kasinti hissi uyandirir. ekzama, dermatit, nörodermatit gibi iltihabi deri hastaliklarina zemin hazirlar.

bu maddeler ayrica; kan cibani, apandisit, safra yollari hastaliklari, toplar ve damar iltihaplari gibi hastaliklara yakalanma ihtimalini artirir. bu sebeple doktorlar, kalb hastalarina domuz eti yememelerini tavsiye ederler.

prof. dr. adem tatli
prof. dr. selahattin salimoglu

müslüman profesörler tarafından zararlı ama diğer dine mensup profesör veya dinsiz profesörler tarafından hiçbir zararı bulunmayan et.
bu sağlıkla ilgili profösörlerin aralarında yaptığı manasız tartışmayı bir yana bırkırsak.tarihte yaşanmış "domuz eti" ile ilgili komik ve üzücü bir gerçeği yapıştırabiliriz.italyanlar bizim icin cok onemli olan birtakım tarihi eseri italyaya kacırırken domuz etlerinin içine saklayıp bizim osmanlı denetçilerinden kolayca saklayıp,kaçırmayı başarmışlardır.hatta bu olayı kiliselerinin üzerine resmetmekten de ayrı bir eğlence kaynağı tarihsel dramatizasyon yaratmışlardır.
bugün tıp insanlara en çok hastalık bulaştıran etin domuz eti olduğunu tesbit etmiştir domuz eti yiyen insanlarda damar sertliği yüksek tansiyon ve daha birçok hastalık görülmektedir domuz etinden bulaşan trişinoz hastalığı bugünkü imkanlarla bile tedavi edilememektedir.

allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. şüphesiz, allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.(bakara suresi/173)
bizim yemek kültürümüzde zaten yeri yoktur bu etin.bilinen zararlarının yanında bilinmeyen zararları da olabileceğini göz önüne almak gerekir. yine de bu zarardan öte bir yenmeme sebebi olacaksa bu da haram kılınmış olmasıdır.
domuz eti demek yanlistir zannimca. domuz yagi demek daha dogru olabilir. kimsenin yemesine karismam umrumda da olmaz ama ben hazzetmem. tadini sevmedigim birkac hayvansal besinden biridir. domuz eti kokar. tavsan da kokar ama domuzunki farkli.
olaya dini açıdan bakmak için şunlara bir göz atmak gerekir her şeyden önce;

bakara suresi
(173) allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. şüphesiz, allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

maide suresi
(3) ölmüş hayvan, kan, domuz eti, allah’tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. işte bütün bunlar fısk (allah’a itaatten kopmak)tır. bugün kafirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. artık onlardan korkmayın, benden korkun. bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak islâm’ı seçtim. kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse şüphesiz ki allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

en am suresi
(145) de ki: "bana vahyolunan kur’an’da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistir- ya da allah’tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yeme zorunda kalırsa yiyebilir." şüphesiz rabbin çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

nahl suresi
(115) allah size ancak leş, kan, domuz eti ve allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. ama kim mecbur olur da istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa şüphesiz ki allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
domuz etinde bulunabilen taenia solium sigir ve danaarda bulunan taenia sagınata’dan cok daha fazla tehlikeli bir enfeksiyona neden olur..
yenmemesi mantıklıdır bu acıdan..

olayın dini boyutuna gelince;zararli oldugunu biz bilmedigimiz zamanlarda bize yasaklayan dinimizi elestirirken bir kez daha düsünmeli diyorum...
0 /