dolores o riordan

tam adı dolores mery ellien o riordan burton olan,
6 eylül 1971 ballybricken doğumlu cranberries’in irlandalı vokali gitaristi,söz yazarı her türlü hedesi. tesadüfen gruba dahil olmuş kişi grubun hazırladığı ilk demoya söz yazarak lingerın ortaya çıkmasını sağlayan kişi.evli 3 çocuk annesi .

ave mariayı söylerken sesine hayran kaldığım zira sesini çok iyi kullanan ,diyafram kullanmayı yemiş bitirmiş hatun kişi.akılda kalan sözler yazdığınıda inkar etmemek lazım.

(bkz:loud and clear) dolores bana beddua etmesin fikri uyandıran şarkılardan.ayrıca 2002 istanbul konserin de dinlediğim üzere oldukça başarılı elektro gitar çalabilmekte ,pembe saçın bile bir dönem yakıştığı başarılı kişi.sanırım o olmazsa cranberries olmaz.
dünyanın en iyi bayan vokalistlerinden biri. gitarda eline pek bi yakışıyo maşallah.


http://www.sapere.it/mm/musica/objects/sp_cranb.jpg

cranberries’i cranberries yapan yegane etken hatun ki$i..sadece sevmekle kalmadığım sesine a$ık olduğum birey..insanı muhtelif zamanlarda hem ağlatan hem güldürülebilen mükemmel ses..

fakat..

yeni albumu are you listening de yer alan $arkılarından sonra anladık ki eski hali pek kalmamı$,ses gene aynı mükemmellikte fakat dolores hanım annelik i$ine fena alı$mı$ anla$ılan..eski asi tavrından bireyde balyoz etkisi gösterebilen çığlıklarından pek eser kalmamı$..

bir naiflik bir sakinlik..

gene de her $eye rağmen çocukluktan yeti$kinliğe kadar uzanan hayatımın fon muziğinin butununu olu$turur..

candır,birtanedir..
o hep söylesin ben hep dinleyeyimdir..
tamamen hayran olduğum bi vokal o kadar ince ama bi o kadarda güzel sesi olan bildiğim kadarıyla bide üç çocuk annesi olan cranberries solisti. (bkz:when you re gone)
parçasından ötesini tanımam.
harika sesli the cranberries ablası. ilginç bir biçimde bir an sesi tiz çıkar bir an kalın ve öfkeli. onun gibisi zor gelecektir bu dünyaya.
artık yaşlandı,pardon yaşlanmadı. sadece çoluk çocuğa karıştı. o büyüleyici sesiyle artık çocuklarına ninni söyleyecektir. sanırım dünyanın en şanslı çocukları da onlardır, zira dolores’in sesiyle uykuya dalan çocuk dünyanın en huzurlu uykusunu çeker sanırım.
işte tam bunları düşünürken, bir solo albümle bizim de tekrar şanslı, minik, uykuya dalmak için onun sesini duymayı bekleyen çocuklara dönüşmemizi sağlamıştır. human spirit dinleyerek uyuyabilirsiniz mesela.
you & me isimli parçasını söylerken her cümlede hatta her kelimede kendisine tekrar tekrar aşık eden taş gibi ireland chicken.
süper sesli,bıcırık hatun kişidir.çoğu insan cranberries’ten sonra müziği bıraktığını zanneder ama sadece ara verip hayata karışmıştır.çocuk yapmıştır,yuva kurmuştur falan filan.dinlemek,dinletmek gerekir.
Saka falandir diye bekledigim ama malesef gercekligi dolayisiyla dagildigim haber..

Lise ve universite yillarimin direkt icinde olan sarkilarin sesi.. gecmisten parcalar koptu gitti..
Chris Cornell, Chester Bennington ve şimdi de dolores o'riordan. gençliğim kendini asıyor resmen. 2007 yılıydı, ilk defa stüdyoya girmiş 5 kişi, zombie çalmıştık. Becermiştikde, bilmeyen mi vardı seni!
Devamında Ne çalalım, ne çalalım diye Düşündüğümüz zamanalarda birisi zombi akoarlarına basıveriyordu. Herkesin kurtarıcısı oldun sen. Ama kimse seni kurtaramadı.

Işıklar içinde uyu dolores.