dolarnekadar.org

Turgut Özal’ın getirdiği 24 Ocak kararları ile geçmiş olduğumuz serbest piyasa ekonomisinde döviz oldukça önemli bir mihenk taşıdır.

İhracatın ya da ithalatın temelleri doğrudan döviz kurundaki artış ve azalışa endekslendiği gibi ülkedeki faiz oranları ile de doğrudan bağlantılıdır.

Bununla beraber sade vatandaşlar için dolar, euro, sterlin ve benzeri yabancı para birimleri de uzun veya kısa vadede oldukça karlı bir yatırım marjı sağlamaktadır. Dolar ucuzladığında bütçe el verdiği kadar alınıp olası kur artışlarında bozdurularak bütçeye uygun oranda ana para katlanabilmektedir.

Türkiye gibi serbest ekonomi piyasasını benimseyen ülkelerde kur artışı, iç ve dış politika ile doğrudan orantılı bir şekilde ilerler. Siyasi çapta yaşanabilecek krizler doları tetikleyebileceği gibi yatırımcıların kendisini güvende hissedebileceği bir ülke statüsüne ulaşıabildiğinde ise dövizin aşağı doğru seyrettiği görülebilir.

Günlük hatta saatlik döviz kurlarını takip ederek, doğru zamanda alım - satımlar yaparak bir çok insan kur zengini olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Güncel kurları takip etmek için dolar ne kadar gibi siteleri takip edebilirsiniz.