dgs

dikey geçiş sınavı kısaltması. başvuruları bugünden itibaren başlayan 26 nisan günü sona erecek olan önlisans programlarından lisans programına geçiş sınavı. 5 lira giriş formu ve 50 lira banka dekontu ücretiyle girilecek sınav tarihi 16 temmuzdur..
80 türkçe ve 80 matematik olmak üzere 160 sorudan oluşan ve 180 dakika da süre tanınan ösym nin yaptığı ama pek anlamadan yaptığı sınavımsı olay.amacı 2 yıllık meslek yüksek okul mezunlarının 4 yıllık bir bölüme yerleşebilmesini kağıt üzerinde amaçlayan sınav.fakat kazanmak için hemen hemen bütün sorulara doğru cevap vermek gerekir.her üniversiteye giremiyosun.çok az üniversite alıyo ve bölüm başına kontenjanları da 2 ya da 3 tür.
493905439409 kisinin girdigi ama bölümlerinin kontejanlarının 15 ten yukarı cıkmadıgı sınavdır ayrıca belirlenen taban puanları " sokarım lan öyle tabana "dedırten cinstendır
sınavı kazanmak deli sikinde akıl aramak kadar zordur
evet dıkeydır ama geçiş nereden nereyedir , kimedir , reva mıdır ?

dip not : mağdurum ulan !
efendim, bu sınava girmeye hak kazanabilmek için bankaya 50 tl para yatırmak gerekiyor. krizin de etkisiyle çoğu arkadaşım caydı bu sınava girmekten... e ben de şöyle demekten kendimi alamadım."bari 100 tl olsaymış da daha çok kişi geri çekilseymiş, böylece de kazanma şansımız artsaymış...

(bkz:eğitimde fırsat eşitsizliği)
kazanmak için çok uğraşmanız gereken sınavdır. 60 soru alanınızdan var ise en azından 30 net çıkarmanız gerekir.
Yaklaşık 1.5 sene temelden başlayarak hazırlandığım sınav. Neden çalıştığımı ben de bilmiyorum. Sonuç almak çok zor. Ama boş durmaktan iyidir dediğim.