darfur

sudan’ın çad sınırında bulunan bölgesi. yaşanan iç savaşı, yerleşiklerin yerinden edilmesi ve gelmek bilmeyen barışı simgeleyen bir bölge.
varolan bir ic savasin sadece bir ic savas oldugunu dusunmenin cok fazla iyimserlik oldugunu dusunuyorum,evet darfurda bir ic savas vardir ancak bunun en buyuk nedenlerinden birtanesinin yeralti zenginlikleri ve ona sahip olma cabasi oldugunu es gecmemiz dusunulemez,su durumda sudan hukumetinin sadece petrollerini cine kullandirtmasi amerikaya kesinlikle petrol uranyum elmas gibi madenleri satmamasida olayin neden kaynaklandigini ve amerikanin neden bu kadar cok bu olayin ustune gittiginin bir sebebidir.
(bkz:politik bilgisayar oyunlari)
(bkz:darfur is dying)


guney kaliforniya ogrencilerinin yarattigi oyun mtv kanalindan ödül bile aldi. internet sitesini $imdiye kadar yedi yüz bin ki$inin ziyaret ettigi tahmin ediliyor.

new york times’tan reuters’ a kadar pek cok yayin organina haber olmu$tur. hepsi de darfur ölüyoru yeni bir tür oyun anlayi$i olarak tanitti.

oyun, sudanin batisindaki darfur’da geciyor. soykirim nedeniyle evlerini terk etmi$, gocmen kamplarinda ya$ayan binlerce sudanlidan birinin yerine geciyorsunuz.
bu, yeti$kin bir erkek veya kadin, kiz veyaht erkek cocuk olabilir.

amaciniz yedi gun boyunca kapmtakileri hayatta tutmak. su ve yiyecek bulmaniz, hastaliklarla ba$ etmeniz, barinak saglamaniz gerekiyor. fakat bu hic de kolay bir $ey degil.

yeti$kin erkekler goruldukleri yerde vuruluyorlar, kadinlar hizli ko$amiyor kiz cocuklari tecavüze ugruyor.kampta yedi gunu tamamlamak neredeyse imkansiz. sık sık gerilla saldirilari oluyor. bu saldirilardan korunmak icin bush’a bir mektup yazmaniz gerekiyor ya da bir arkada$inizi darfur’daki olaylar hakkinda bilgilendirmeniz...


ilgili secenegi tikladiginizda mektuplar ilgili yerlere gonderiliyor. boylece kamu oyu yaratilmaya cali$iliyor.(bkz:dunyadaki olaylara ilgisiz kalmayalim kampanyasi)


www.darfurisdying.com
sudan’ın ve afrika’nın en yoksul bölgesi,uluslararası aktörlerin reklam yapmak için arada bir gündeme getirdiği,george clooney olmasa belki de dünya kamuoyuna duyurulamayacak bölge.insanlık ayıbına sahne olan yer.1916 dan itibaren sudan yönetimi tarafından tarihi ihmale bırakılmış ve darfurdaki yerel gruplar bu haksızlığa karşı 1989’da kansız darbeyle başa geçen omar al bashir yönetimine karşı ayaklanmışlardır.sudan merkez yönetimi bu ayaklanmaları bastırmak için araplardan oluşan cancavid denen bir örgüt oluşturmuştur,cancavidler ordunun gözü önünde darfur daki köyleri yönetime karşı ayaklanan gruplara destek verdiği gerekçesiyle acımasızca tahrip etmiş silahlı çatışma hukukuna uymayarak,insanlık suçu işleyerek sivil,çocuk,kadın,hasta ayırdetmeksizin etnik temizliğe başlamıştır.yönetime karşı ilk silahlı ayaklanmanın başladığı 2003 ten itibaren darfurdaki ölü sayısı 400 000 e ulaşmış,2.5 milyon darfurlu evlerini terk etmek zorunda kalmış,200 000 darfurlu sudanın sınır komşusu çad a kurulan mülteci kamplarında yaşamaktadır.bölgedeki insani yardım sağlayan örgütler hayati güvenliklerini sağlayamamakta,saldırılara ve yağmalara maruz kalmaktadırlar bu yüzden yardıma muhtaç darfurlulara ulaşacak yardımlar aksamakta her geçen gün insan hayatları sona ermektedir.birleşmiş milletler güvenlik konseyi bu soykırıma karşı henüz sonuca ulaşabilecek bir adım atamamıştır.
omer el besir tarafindan ta$ ta$ uzerinde birakilmayan, beden icerisinde ruh birakilmayan bolge. 400.000 can kaybindan bahsediliyor bolgede ki tecavuzleri falan hic katmiyorum ben. onlari da siz katin, tek ki$inin klavyesinden bunca aci manzara cikmasin ortaya.