coşkun sabah

bir donem turkiye’nin en basarili sanatcilari arasinda gosterilen,simdilerde ise sesi solugu cikmayan sanatci.
bir kasedi 4 milyon satarak turkiye rekorunu elinde bulundurmakta olan sarkicidir..bir sarkisi vardi baya bir degisikti:"espanyolaaa espanyollaa...""
1980’li yillarda cok populer olan udi sanatcidir. turk muzik tarihine cok onemli eserler kazandirmistir. muzik bilgisi ust duzeyde olan bir sanatcidir. tam anlamiyla bir ud virtuozudur. 1990 yilinda cikardigi "beni unutma/asigim sana" isimli kaseti yaklasik 3,750,000 adet satmistir ve bu rekor simdiye kadar kirilamamistir. en iyi bilinen sarkisi hic suphe yok ki anilar isimli sarkisidir. asagida bircogumuzun gonlune taht kurmus coskun sabah sarkilarini gorebilirsiniz. sarkilarin sozlerinin bir kismini degisik soz yazarlari yazmistir, digerlerini coskun sabah yazmis ve bestelemistir. iste o sarkilar:

- bir pazar gunu
- anilar
- hatiram olsun
- benimsin
- son bulusmamiz
- sen bambaskasin
- asigim sana
- beni unutma
- gel barisalim
- gulemem
- gel gelebilirsen
- bekliyorum (canimsin)
- benim asklarim hep boyledir
- kirik bir ud
- simdi asigim ben
- kalp kalbe karsidir derler onun icin sormadim
- acirim sana
- caresiz
- bu seferki bambaska
- senin farkin olmali
- hep sen varsin
- alistim sana
- hasreti takma koluma
- hayatimin kadinisin
- bir gün gelecek
- okyanus
- ask kitabi
- kör asik
- bahari bekleyen kumrular gibi
- olmadi olmadi gitti
- beddua (benden baskasini seversen eger)
- son yalvaris
- tahta masa
- iste bizim hikayemiz
- aci hatiralar
- gel kalbime gir
- askimizin sarkisi

ve daha niceleri....

sahibi olduğu sinema salonunda kendisine yapılan şakayı olgunlukla karşılayan udi sanatçı abimiz.
babamın kendisini televizyonda görünce "yine mi çıktı bu pezevenk" demesi üzerine uzunca bir süre kendisinin bir diğer adının pezevenk olduğunu zannettiğim sanatçı.
cehaletten kaynaklanan bu kulaktan dolma bilgiyi bir misafirlikte, yine televizyonda coşkun sabah’ın görünmesi üzerine "aaa baba bak yine televizyonda pezevenk" diye bağırarak ifşa etmiş, bu sebeple sıkı bir azar işitmişimdir.
diyarbakır doğumlu süryani sanatçı.kanımca udu kendisinden iyi çalan başka bir zat yoktur dünyada.ut çalarken kafa bulur adeta enstrumanla böyle .kendi yarattığı bir cok enstrüman da mevcuttur.gerçek bir müzisyendir.
bu sanatçı ile ilgili bir tespitimi yapmak istiyorum. o halde buyurun...

sene 1991. coşkun sabah müzik kariyerininde artık son başarılı albümü olarak kabul edilen "haberin var mı" isimli albümünü çıkarır. fakat bu albümde bana göre ve eminim çok sayıda kişiye göre saçma bir şarkı vardır. nedir bu şarkı? "ispanyola" isimli şakıdan bahsediyorum. "ispanyolaa, ispanyolaa, bütün şarkılarım hep sanaa" diye giden bir şarkıydı. çok saçma bir şarkıdır hakikaten. bu şarkı bence coşkun sabah’ın düşüşe geçmesine neden olmuştur. ne dersiniz haksız mıyım? karar sizin...
0 /