charles aznavour

gerçek adı charles aznavurjan olan,camarade, la boheme, tres nettement ,comme ils disent gibi olağanüstü performansların sahibi ermeni asıllı fransız şarkıcı.
fransa’daki bir imza gününde kendisinden imza almaya gelen bayana isminiz öok farklı geldi nerelisiniz diye sorduğunda türk’üm cevabını alınca o kızın plakının imzalamayıp,bariz türk düşmanı olduğunu belli etmiş kişidir.
chahnour varinag aznavourian, ermeni kökenli bir ailenin (misha ve knar aznavourian) oğlu olarak paris`te dünyaya gelmistir. babasi sarkici, annesi de oyuncuydu. "caucase" isimde bir lokantalari vardi. charles sanatci bir aileden geldiginden ufak yasta tiyatro ile tanıstı. dokuz yasindayken oyunlarda oynamaya ve sarki söylemeye basladi. edith piaf`in onu dinlemeye gelmesiyle hayati degismistir, piaf, genç aznavour`u yanina alarak turnelere çıkarmis keşfettiğinde. aznavour 1946 yilinda evlenip, bir yil sonra seda isimli bir kiz cocuk babasi olmustur.
fransa’nin frank sinatrasi olarak anilir.altı dilde (fransizca, ingilizce, italyanca, ispanyolca, almanca ve rusça) sarki söyleyebilmesi de ilginç bir yönüdür.1988`de ermenistan depreminden sonra ülke için birçok yardimda bulunmustur. ermeni soykirimi’ni konu alan ermeni asilli kanadali yönetmen atom egoyan’in ararat filminde rol aldi. kendisi inkar etse de yahudileri fazla sevmedigi kulaktan kulaga dolasmaktadir.
et pourtant şarkısı da efsanedir. batesmotelpro tarafından git burdan diye seslendirildikten sonra tekrar tanınmıştır.

http://tinyurl.com/brboxf