çernobil

26 nisan 1986, saat 01:23’de ukrayna’daki cernobil nukleer guc santralindaki kaza sonucunda 35 kisi hayatini kaybetti..sene 2005 kimbilir kac bin kisi yan etkileri yuzunden hayatini kaybetti.
rusya’nın engüneyindeki vilayetlerinden..sevgili kazim koyuncu da bu nükleer patlama sonucu tüm karadeniz halkına bulaşan radyasyondan nasibini almıştır..
rusyada bulunan bir yer. nükleer santrali ile isim yapmıştır. fakat kötü bir isim chernobile faciası. nüklüeer santral basınç ayarlarındaki hata yüzünden havaya uçmuştur. türkiyeyide etkileyen yoğun bir radyasyonun açığa çıkmasına sebep olmuştur.
doğumumdan tam 4 sene sonra aynı gün meydana gelen facia hala bir çok insan üstünde yan etkiler bırakmaktadır.
kaza sonrası zarar gören hiçbir devletin sovyet hükümetinden hiçbir giderim talebinde bulunmadığı (aa niye acaba?), güllük gülistanlık hayata devam edilen, türkiye’nin her zaman ki gibi "haftalık" politikaları nedeniyle, resmi olarak zarar gören devletler arasında bile sayılmadığı; sonuçları ortada olan ve bundan sonraki 50 yıl boyunca da ortaya çıkmaya devam edecek olan nükleer reaktör patlaması..(bkz:hayat ne tuhaf vapurlar filan)
hiç tartışmasız, türkiye menşeili bir çay firması için seçilebilecek en kötü markadır.

e bu kadar saçmaladık, bari bir reklam sloganıda üretelim;
"çernobil, damak tadına güvenenlerin damağını eline verir".
küba, bu faciadan zarar gören insanları ücretsiz tedavi etmekte. castro’nun böyle bir yardım olanagı sunması muhte$em bir $ey.