celal şengör

pek $en $akrak bir jeologtur kendisi. komik adamdir, gulerek ve esprileri ile fikirlerini dinleyenlere rahatlikla empoze eder. hitabet sanatini son derece iyi bilir.
dünyaca ünlü olan türk jeoloji profesörü, yazar.


ali mehmet celâl şengör, 24 mart 1955 tarihinde, istanbul’da dünyaya geldi. 1973 yılında robert koleji’ni, 1978 yılında new york eyalet üniversitesi’ni başarıyla bitirdi ve jeolog ünvanını aldı. aynı üniversitede, 1979 yılında master, 1982 yılında doktorasını tamamladı.
doktorasını tamamladıktan sonra türkiye’ye geri dönen şengör, 1981 yılında, istanbul teknik üniversitesi, maden bölümü’nde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1986 yılında, itu maden fakültesinde, genel jeoloji bölümünde doçent oldu.

academia europaena’ya 1990 yılında kabul edildi ve cemiyetin ilk türk üyesi oldu. 1992 yılında, itü’de jeoloji profesörlüğü’ne yükseldi, bir yıl sonrasında ise türkiye bilimler akademisi’nin kuruculuğunda bulundu ve tübitak bilim kurulu üyesi oldu.

fransa, ingiltere, avustarya ve a.b.d.’de misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan şengör, a.b.d. ulusal bilimler akedemisi’ne üye olan ilk türk bilim-insanı oldu. yapısal jeoloji ve tektonik alanlarında çalışmaları ile dünyaca ünlü olan şengör, bu konularda 175 makale ve 6 bilimsel eser kaleme almıştır.

1997-1998 yılları arasında, cumhuriyet gazetesi’nde zümrütten akisler adı altında yazdığı deneme yazıları, zümrütname adı altında kitaplaştırılmıştır. şengör, ulusal ve uluslararası pek çok dergide editörlük ve yayın kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

eserleri

hasan ali yücel ve türk aydınlanması, tübitak yayınları, 2001

yaşamın evrimi, istanbul teknik üniversitesi yayınları, 2004

99 sayfada istanbul depremi, iş bankası kültür yayınları, 2006

deprem kuşağı deprem nedir? ne değildir çeviri: celal şengör, doğan kitapçılık, 2000

zümrüt ayna: bilimsel düşünce üzerine denemeler, yapı kredi yayınları

zümrütname, yapı kredi yayınları

aldığı ödüler

[1984] londra jeoloji cemiyeti, başkanlık ödülü

[1986] tübitak, bilim ödülü

[1988] neuchâtel üniversitesi fen fakültesi, şeref bilim doktoru (docteur ès sciences honoris causa)

[1991] kültür bakanlığı, bilgi çağı ödülü

[1994] fransız fizik cemiyeti ve école normale supérieure vakfı, rammal madalyası

[1998] collège de france madalyası

[1999] londra jeoloji cemiyeti, bigsby madalyası
dünyada göğsümüzü kabartan az sayıda ki değerli bilim adamlarımızdan biridir. sadece jeoloji konusunda değil biyoloji , tarih gibi konularda da benim diyen profesöre taş çıkarır efendim kendisi. mükemmel bir hatiptir. bize bilimi sevdiren önemli bir figürdür. iyi ki vardır.
Sevmeyebilirsin, itici bulabilirsin ama yaptığı bilime saygı duymak zorundasın. Dünya çapında yetişmiş nadir jeoglarımızdan biridir. Tabi sadece jeolog demek hafif kalır, kendisi bir çok bilimsel alanda kendisini inanılmaz geliştirmiştir. Misal tarihi, bugün kendini tarihçi olarak tanıtan çoğu insandan iyi bilir...

Öğrenmenin sınırı yok derler ya, bu adamdan öğrenelieceklerin de sınırı yoktur.

Kitaplarını ve konuk olduğu programları keyifle takip ediyorum. İyi ki var, iyi ki bilimi dışarıdan izleyenlere de hitap ediyor.