bretton woods

abd’nin new hamspire eyaletine bagli bir sehir. bu isimde yapilan bir konferans sonucunda imf ve dunya bankasi’nin kulagina ezan okunmasi suretiyle isimleri konmus ve olusumlarinda ilk adim atilmistir.
küçük bir abd eyaleti olan new hampshire’deki bir carroll kasabasının bir bölgesi. 1944 yılında burada yapılan birleşmiş milletler para ve finans konferansı ardından imzalanan bretton woods anlaşması ve adı bu anlaşma ile ortaya çıkan bretton woods sistemi ile ünlenmiştir. anlaşma buradaki, 1905 yılında kurulmuş olan mount washington oteli’nde imzalanmıştır.

uluslararası ticaretin yeniden başlaması ve dünya savaşları döneminin paramparça ettiği uluslarasi para sisteminin (ups) hızlı bir sekilde yeniden oluşturulması düsüncesi taşıyan konferanstır. ingiliz john maynard keynes ve amerikan harry white karşıt iki görüşü temsil eden tafarlar idi.

keynes’e göre ups’yi gerçek bir uluslararası para üzerine kurmak gerekiyordu. "bankor" adlı bu kaydı para, uluslarüstü bir banka tarafından uluslararası mübadelenin büyümesine bağlı olarak basılacak ve değişken bir orana bağlı olarak altına göre tanımlanacaktı.