bluetooth

kablosuz erisimi saglayan bir teknolojik aparat yanilmiyorsam ama bluetooth demenin mantigini anlayamadim.daha da anlayamadigim bir dukkanda bunu bulutut olarak yazmalari.
#151109

zamanında italya’daki bütün halklar krala karşı çıkmıştır. ülkede büyük bir kaos vardır. devlet bu işi çözmesi için mavi diş isimli bir denizciyi görevlendirmiştir. bu denizci bütün isyanları bastırarak kolay bir şekilde halkın bir arada tutulmasını sağlamıştır.

bluetooth olayı da bütün teknolojik bileşenleri kolay bir şekilde bir arada tuttuğundan teknolojiye bu isim verilmiştir.
bluetooth, kablosuz kısa-mesafeli, ses ve veri haberleşmesini sağlamak için oluşturulmuş ve standard çalışmaları hala devam eden bir sisteme verilen addır. bugün pek çok insanın kullandığı televizyonların uzaktan kumandası, aslında bluetooth’un atası sayılabilir. ancak aradaki en büyük fark, şu an kullanılmakta olan uzaktan kumandalar (tv vb.), irda (infra red data association), kızıl ötesi ışık ile veri iletişimini sağlamaktadır. bluetooth’da ise 2.4 ghz’de radyo dalgaları kullanılmaktadır, dolayısıyla irda gibi doğrudan görüş hattı gerektirmemenin üstünlüğünü sunmaktadır.
akilli telefonlarda bu ozellikle gsm operatorunuzun internet baglantisini desktop yahut laptoplarla payla$abiliyorsunuz. guzel bi$i ama pek yava$.