blick gazetesinin hayır oyu kullanın çağrısı

oncelikle blick isimli gazete isvicre'nin en bilindik gazetelerinden biridir.

bugun isvicre'de yasayan turklere referandumda hayır oyu verin cagrisinda bulunmus. blick kim oluyor da turkiye'de yapilacak bir oylamada taraf oluyor, cagrida bulunuyor diyebilirsin. evet, bir acidan oyle ama cagriyi okuyunca objektif olarak bak ve hakli olup olmadiklarini dusun. nihayetinde turkiye sadece turkleri degil tum avrupayi etkileyebilecek potansiyele sahip bir ulke. avrupa'Nin yanibasinda adamlar bir dikta rejimi istemiyorlar dogal olarak.

gazete cagriyi hem turkce hem almanca yapmis. turkcesini copy paste ederek buraya aktariyorum.

"İsviçre'de yaşayan sevgili Türkler
16 Nisan'da Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi ülkenizde yetkilerini diktatöryal bir seviyeye çıkarabilecek referandum için sandık başına gideceksiniz.
Yurtdışında yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk Vatandaşı ile beraber bu reformda sizler de karar alacaksınız. Bundan dolayı İsviçre'de de yoğun bir seçim yarışı yaşanıyor.
İsviçre dünyadaki en özgür ülkedir. Burada herkes, sonradan dezavantajlı bir durumla karşılaşmadan, kimse işini kaybetmeden, ya da kesinlikle gözaltına alınıp işkence yapılmadan, kendi düşüncesini söyleyebilir, hükümeti eleştirebilir, politika ile ilgilenebilir ve istediği gibi yaşayabilir.
Ve tabii ki kadınlar ve erkekler, Hristiyanlar ve Hristiyan olmayanlar, hükümet yanlıları ve muhalefet yanlıları eşittir. İsviçre'nin temelinde yatan bu değerler bizim için kutsaldırlar.
Kendi değerlerimizi kimseye dayatmıyoruz. Dünyaya nasıl işleyeceğini söylemiyoruz. Ama İsviçre'de bizimle yaşamak isteyen insanlardan da beklentilerimiz var, ve tabii ki sizlerden de İsviçre'de yaşayan sevgili Türkler. Burada yaşayan herkes değerlerimize saygı göstermeli, yararlandığı özgürlükler için bir duruş sergilemelidir. Herkes için eşit haklar, düşünce özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı.
Yukarıda saydığımız tüm özgürlükler bu yasa ile ülkenizde yok edilecektir. Bunları isteyip istememek gerçekten Türkiye'de yaşayan insanların kararına bağlıdır. Biz İsviçreliler için kabul edilemez olan; buradaki özgürlük ve hukuk devletinden faydalanıp, bunların kendi ülkesinde kaldırılmasını istemektir. Bu kabul edilemez.
Her kim ki kendi ülkesinde diktatöryal bir yapı istiyorsa, buyursun yapsın. Ama kendi ülkesinde o diktatöryal yapıyla yaşamak şartıyla.
İşte bu yüzden BLICK İsviçre'de yaşayan bütün Türkleri referandumda HAYIR oyu kullanmaya davet ediyor ve böylelikle Türkiye'deki otoriter bir sisteme de HAYIR.
BLICK"

bu da haberin linki;

http://www.blick.ch/news/ausland/isvicrede-yasayan-tuerklere-blickin-cagrisidir-erdoganin-diktatoerlueguene-hayir-oyu-kullanin-id6359377.html
çok tatlı bir çağrı. doğma büyüme bu ülkedeyim, hiçbir siyasi mesajın, çağrının ve hatta propogandanın asla bu kadar nezih yapıldığını görmedim. yemin ediyorum ağlamıyorum, sadece gözüme demokrasi kaçtı.