beyin

bedenin i$levlerini duzenleyen, hareketlerini kontrol eden, dokulardan olu$an, jel kivaminda bir organimiz.kafatasinin icerisinde bulunur..kimi insanlarda varligi ile yoklugu birdir.
sinir demetidir.milyarlarca noronun bir araya gelerek olusturdugu,dusuk voltajli elektrik ile snapslar uzerinden faliyetini surduren,insan vucudunun en karmasik ve en az sey bilinen organi.
ortalama agirligi 1,3 kg olan vucudun %2 sini kapsayip kanin %20 sini kullanan, vucut oksijensinsiz kalindiginda ilk olumu gerceklesen organ. bir nevi vucudun kumanda merkezi.
"olan var olmayan var" $eklinde bir tabir kullanabilecegimiz ve kimilerinde varligi yoruma acik olan insan organi.
resim olarak $u $ekilde bi$ey.bakin kivrimlari nasilda cali$iyor di mi?
http://www.cee.at/pietro/grafiken/pics/gags/comics/gag_mens_brain.gif
bilim ve teknolojinin açıklamakta büyük acziyet çektiği;insanoğlunun henüz tam olarak keşfedilmemiş en hassas organıdır diyebiliriz.sayılarla ifade edilemeyecek türlü türlü fonksiyonları vardır bu organımızın ki tüm bu fonksiyonlar aklın eremeyeceği müthiş bir hızla gerçekleşir.beyin işlevlerinin süresini hesap edebilecek mekanizmalar da bu konuda çoğu zaman yetersiz kalmakta,ancak tahmini ölçümler yapabilmektedir.

hal böyle iken bu durumun mağdurlarını şizofreni,depresyon,paranoya,takıntı gibi düşman başına diye tabir edebileceğimiz tedavisi oldukça güç beyin hastalklarına maruz kalanlar oluşturmaktadır.

bir reflü(mide hastalığı) hastasını ele alalım ki bu rahatsızlık mide asitinin yemek borusuna çıkmasından kaynaklanmaktadır.bu asit oranını dengelemek hastalığın tedavisi için yeterli bir çözümdür.
bir de ;bir takıntı hastasını ele alalım ki bu kişi serotonin adı verilen mutluluk hormonunun milimlerle ifade edebileceğimiz miktarda’’ az ’’salgılanmasından ötürü, türlü türlü acılar çekmekte,günlük işlerini zar zor yerine getirebilmekte, tüm işlerini yıllarca psikiyatrist denetiminde yapmak mecburiyetindedir. ancak gelin görün ki’’ şu beyinde şu hormon az salgılanıyor’’,’’onun için bu maddeyi arttıralım’’ türünden seçenekler bu rahatsızlığın tedavisi noktasında tabiri caizse sadece komik kalabilmektedir.beynin kompleks yapısı ve de en önemlisi hassas bağlantıları bu çeşit psikolojik rahatsızlıkların tedavisini güçleştirmekte,denetimden uzak bırkamaktadır.
0 /