battlefield v

Bu yıl çıkacak yeni bf oyunu. Beklentiler 2.dünya savaşı yönünde. Şahsen modern savaşa dönülmesi taraftarıyım. Bf1 hala severek oynuyoruz ama bf4 yerine daha güncel moderm savaşı kim istemez.

23 mayıs tarihinde canlı yayınla tanıtımı yapılacak. Türkiye saatiyle 23:00'da başlıyor.

https://www.battlefield.com/tr-tr/news/article/how-to-watch-stream-of-battlefield-5-live-reveal
Beklenen trailer paylaşıldı. Oyun ikinci dünya savaşına geçiş yapıyor. Co op modu ve geliştirilmiş operasyon modlarıyla geliyormuş. Çıkış tarihi 19 ekim. Haziran ayında yapılacak ea play etkinliğinde daha fazla detay ve oynanış videosu çıkacakmış.

Bana kalırsa fallout 76 ile beraber bu yılın en balon oyunu oldu.

İlk trailer videosundan sonra çoğunluk beğenmemişti. Ben tam tersi şekilde iyi bir oyun olacağından şüphe duymuyordum. Son güne kadar sabırla, umutla bekledim. Ama karşımıza çıkan şey, tamamen nvdia denilen reklam balonunun şişirdiği bir teknoloji demosu.

Yok efendim yansımalar şöyle gerçekçi, vay efendim rtx teknolojisi grafiklerde şöyle çığır açıyor ... şaka mısınız lan. Oynayanların yüzde 90'ı zaten böyle bir donanıma sahip değil. Hadi sahip olanlar var diyelim, oyunun mp tarafında kim ne yapsın gerçekçi su yansımasını. Bunun ekstra kattığı ne var ?? Grafiklerde seviye atlamak rtx ile olacak iş değil, grafik motoruyla olur.

Oyunun teknik anlamda inanılmaz şekilde reklamı yapıldı. Bf serisi hiç bir zaman teknoloji demosu olarak kullanılmamıştı. İsminin hakkını veren bir seri olmuştu. Yani bir ağırlığı vardı. Cod çok bozdu diyoruz ya, bf'de bu oyum sayesinde kredisini doldurdu.

Şimdi olayın teknik rezaleti böyle. Ama diyeceksinki kardeşim, her şey grafik mi ? Her şey optimasyon mu ?
Elbette değil. Çünkü oyunun içeriği, rtx goygoyundan daha beter halde.

Her oyunda olduğu gibi yine senaryo modumuz var. Bf1'de karşımıza çıkan savaş hikayeleri aynı şekilde bu oyuna da uyarlanmış. Bf1 senaryo modu ne çok sevildi ne de çok nefret edildi. Öyle ayarındaydı yani.
Peki bf5 ne yaptı ? Var olanı da aldı geri götürdü. Yapay zeka hiç bir bf oyununda olmadığı kadar rezalet duruma gelmiş. Bir de oyuna öyle bir checkpoint sistemi koymuşlar ki senin görev içinde yaptıkların hiç bir şekilde dikkate alınmıyor. Mesela amacın A noktasına ulaşmak. Arada 100 metre mesafe var. İşte karşında 10-15 tane düşman var. İstersen koşarak bunların içinden yardırıp gidersin, checkpointi alırsın. Tamam belki bu olay çoğu oyunda var ama oyunu en zor modunda oynayıp, 2 saat taktik geliştirip ölürsen yine aynı checkpoint noktasından başlatıyor. Oyunun senaryo moduna verdiği en ufak bir değer yok. Anlatılan hikayeler kişiden kişiye değişir. Yoruma açıktır, ben hikayeleri çok kötü bulmadım ama oynanış dediğim gibi felaket.

Şimdi gelelim multiplayer kısmına. Bad company, bf3 gibi oyunlardan çok ilham aldık dediler. Beklentimiz arrtt. Oyunda artık bireysel mücadele yerine takım olmak çok daha önemli oldu dediler, beklenti tavan yaptı. Bir de bunun üstüne önceki bf oyunlarında yaşanan kaos ortamı olmayacak dediler. Kaos ortamı dediğimde bf1 oynarken vaux haritasında yaşanan bombalaşmaları bilen bilir. İşte o türden bir kaos yaşanmayacak dendi. Ben orada bittim. Bunları söylediklerine göre inanılmaz ağır ve yavaş bir oyun olacak diye düşündüm. Salyalarım aktı.

Ama sonuç ne oldu takım olmak ikinci planda kaldı, ve kaos ortamı hiç bir bf oyununda olmadığı kadar aşırı doza ulaştı. Ulan 1 kmlik alanda millet birbirinin tepesine spawn oluyor. Oyun betada yavaştı ama tam oyunda makine gibi hızlı yapmışlar. İyi bit şey olması gerekirken komple sıçıp sıvandı artık...

Valla diyecek çok sözü var ama bu serinin tek kurtuluşu, arma tarzına dönmesi. Bf serisiyle yakından ilgilenenler bana karşı çıkabilir ama artık radikal değişiklik olması şart. Bf ilk ortaya çıktığından beri motto olarak gerçekçiliği hedef almıştır. Ama son oyuna baktığımızda sanki fifa19'un silahlı bir oyuna uyarlanmış halini oynuyoruz gibi durum var. Seri yavaş, taktiksel ve en önemlisi gerçekçiliğe önem vermesi lazım. Arma serisi kadar yavaşlamaz belki ama şu boktan yapısından kurtulunur.